MojElektromobil

Populárna navigácia Waze prichádza s novou aktualizáciou. Doteraz síce ukazovala nabíjacie stanice, no zobrazovala aj tie, ktoré neboli kompatibilné s vašim vozidlom. To sa má teraz zmeniť, informuje portál Engadget.

Teraz už nebudete musieť využiť ďalšie aplikácie na tento účel. Pri ďalších jazdách si už môžete vo Waze nastaviť, že vám zobrazí len nabíjacie stanice, ktoré zariadia kompatibilitu s vašim vozidlom.

Funkciu vyhľadávania nabíjacích staníc stihol Google zakomponovať do aplikácie Waze už koncom roku 2021. Tá vám doteraz ukazovala všetky možné nabíjacie stanice vo vašom okolí, prípadne na vašej trase. V tom čase išlo o dosť prevratnú funkciu a Waze týmto zavaril aj väčším konkurentom.

K vylepšeniam pomohlo aj spojenie s Google Maps

Odkedy sa spoločnosť stojaca za aplikáciou zlúčila s konkurenčným tímom Google Maps dostal Waze už niekoľko väčších aj menších aktualizácií. V tomto prípade nejde o žiadnu prevratnú funkciu, no určite poteší nemalé množstvo používateľov. Podľa prvých ohlasov sú používatelia s novinkou veľmi spokojní.

waze
Takto zobrazí Waze novú funkciu | Zdroj: Engadget

Mnoho z nich si doteraz muselo popri používaní Waze kontrolovať možnosť nabíjať na danej stanici pomocou ďalšej aplikácie. Po novom stačí v aplikácii zadať model vášho auta s typom podporovaných nabíjacích konektorov. Spoločnosť tak reaguje na výrazne sa zvyšujúci počet elektrifikovaných vozidiel na cestách celosvetovo.

Pre porovnanie, v roku 2012 sa predalo za celý rok len 120 000 elektromobilov. Podľa dostupných štatistík sa dnes toľko predá už za jeden týždeň. Aj kvôli tomu sa krajiny predbiehajú, kto sa stane jednotkou v elektromobilite ako prvý. Napríklad taký prezident USA, Joe Biden, stanovil cieľ krajiny, že 50 % áut predaných v roku 2030 bude elektrických. 

waze
Zapnutie funkcie | Zdroj: Engadget

Veľké americké spoločnosti aj vďaka tomu investovali v roku 2022 viac ako 700 miliónov dolárov do nabíjacej štruktúry. Okrem toho dokonca vložili viac ako 13 miliárd amerických dolárov do domácej výroby elektrických automobilov.

Kedy sa funkcia spustí?

Funkcia sa má spustiť celosvetovo v priebehu nasledujúcich týždňov. Po spustení sa majú o chod novinky starať viacerí zamestnanci. Informácie o nabíjacích staniciach budú tiež aktualizované v reálnom čase.

Náš tip
Volkswagen ID.1 bude najmenším a najlacnejším elektromobilom automobilky
17. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+