MojElektromobil

Elektromobily sú čoraz rozšírenejším dopravným prostriedkom, napriek slabšej dostupnosti nabíjacích staníc v niektorých regiónoch. Práve s týmto problémom chce teraz aspoň čiastočne pomôcť komunitná navigácia Waze, ktorá ich bude konečne zobrazovať na mape. Na novinku upozornil portál AndroidCommunity.

Zatiaľ len pre USA

Navigačná aplikácia Google Mapy má tieto informácie k dispozícii už niekoľko rokov. Teraz sa tým inšpiruje Waze, čo znamená, že ide o jeden z mála prípadov, kedy Waze našiel inšpiráciu v Google Mapách, a nie naopak. Waze sa pri novinke spojil s Volkswagenom. V rámci spolupráce teraz zobrazuje nabíjacie stanice pre elektromobily v USA. Vodiči si ich budú môcť pridať aj do svojej aktuálnej naplánovanej trasy ako zastávku, takzvaný bod záujmu.

Nabíjacie stanice v aplikácii Waze | Zdroj: AndroidCommunity.com

Spustenie novinky v tomto čase je samozrejme úmyselné, pretože niekoľko nasledujúcich vianočných dní budú pre vodičov rušným obdobím. V USA je už značné množstvo vlastníkov elektromobilov a určite budú chcieť zistiť, kde ich budú môcť nabíjať na ceste za príbuznými.

Funkciu si môžu vyskúšať aj majitelia vozidiel so spaľovacím motorom. Ak si napríklad chcú overiť jej funkčnosť. V aplikácii Waze stačí zmeniť ikonu auta na Volkswagen ID.4 EV. Bohužiaľ, zatiaľ to funguje len v rámci USA  a európski používatelia vrátane slovenských si budú musieť na novinku ešte nejaký týždeň počkať. Medzitým môžete využiť Google Mapy, ktoré zobrazuje nabíjacie stanice v rámci aplikácie od roku 2019. Majú dokonca údaje o obsadenosti staníc v reálnom čase.

Autor: Milan Menšík

Náš tip
Android Auto je už možné používať na Tesle. Cez špeciálnu aplikáciu
21. decembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+