MojElektromobil

Čínska značka Dongfeng predáva svoje elektromobily oficiálne aj na Slovensku. Jej podznačka Voyah sa zameriava predovšetkým na prémiové elektromobily, čomu samozrejme zodpovedá aj cena. U nás si môžeme kúpiť napríklad vydarený Voyah Free alebo špičkové MPV Voyah Dream.

Prémiová čínska značka

Najnovší Voyah Zhiyin bude štvrtým modelom tejto prémiovej značky, informoval portál Electrive. Dongfeng odnedávna spolupracuje s japonskou automobilkou Nissan, spoločný podnik má sídlo vo Wu-chane, kde bude elektromobily aj vyrábať. Momentálne sa v rovnakej továrni vyrába model Nissan Aryia.

Voyah Zhiyin
Voyah Zhiyin | Zdroj: Electrive

Nový Voyah Zhiyin má dĺžku 4725 mm, šírku 1900 mm a výšku 1636/1653 mm. Rázvor je slušných 2900 milimetrov, takže núdza nebude ani o miesto vnútri. Elektromobil má byť ponúkaný až v šiestich rôznych konfiguráciách, čo už bolo oficiálne schválené čínskym Ministerstvom priemyslu a informačných technológií.

Veľká batéria a dojazd nad 900 kilometrov

4 varianty ponúknu pohon dvoch kolies, pričom dva z nich budú mať výkon 215 kW a dva 230 kW. Motory, ktoré budú v nich nainštalované, pochádzajú od dodávateľa Zhixin Technology, ktorý tiež sídli v čínskom Wu-chane. Ďalšie dve konfigurácie ponúknu pohon všetkých kolies, pričom vpredu aj vzadu sa bude nachádzať motor s výkonom 160 kW.

Nemali by ste prehliadnuť:

Najnovšie informácie hovoria aj o variante s pohonom všetkých kolies s výkonom až 390 kW (523 koní). Jedna z 2WD konfigurácií ponúkne akumulátor s kapacitou 109 kWh a veľmi zaujímavý je údaj o dojazde, ktorý má byť až 901 kilometrov podľa metodiky CLTC. Tá je však veľmi optimistická a neočakávame, že túto hodnotu elektromobil reálne dosiahne. Možno v ideálnom mestskom prostredí a pri ideálnej teplote. Nabíjací výkon, výkon palubnej nabíjačky či architektúru pripravovanej novinky zdroj neuvádza.

Voyah Zhiyin sa bude predávať za veľmi dobrú cenu

Voyah Zhiyin vyzerá ako moderný crossover, no v niektorých smeroch ide trochu do netradičných kriviek. Obutý bude na 20-palcových plne zakrytých aero kolesách, prípadne na 20-palcových 5-lúčových kolesách. Kľúčky sú integrované priamo do dverí pre čistý vzhľad a lepšiu aerodynamiku. Plávajúca línia strechy a vyvýšená línia pásu dodávajú tomuto elektromobilu športový štýl.

Voyah Zhiyin
Voyah Zhiyin | Zdroj: Electrive

Predaj začne v Číne v poslednom štvrťroku tohto roka, pričom cena by sa mala pohybovať niekde na hranici 200 tisíc yuanov (25644 €). Hovorí sa o ňom ako o konkurentovi Tesle Model Y, ktorá je momentálne najpredávanejším a najobľúbenejším elektromobilom na svete. Spomínaná cena je v porovnaní s cenou Tesly približne polovičná, no nezabúdajme, že ide o čínsku cenu. Tá európska bude pravdepodobne veľmi podobné cene Tesly. Nemá pritom ísť len o model určený pre Čínu, predávať by sa mohol aj v Európe.

Náš tip
EÚ zavádza vyššie clá na dovezené elektromobily. Chystá Čína odvetu?
23. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+