MojElektromobil

Elektromobily so sebou prinášajú množstvo nesporných výhod. Či už ide o tichú a komfortnú jazdu, lacnejšie prevádzkové náklady alebo výkon, ktorý je k dispozícii okamžite. Najlepšie sa cítia v meste, no máme tu aj modely, ktoré dosahujú naozaj úctyhodnú maximálnu rýchlosť.

Chorvátsky Rimac Nevera v roku 2022 vytvoril svetový rekord a stal sa najrýchlejším sériovo vyrábaným elektromobilom na svete. Počas testovacej jazdy mu bola nameraná rýchlosť 412 km/h. Neskôr sa tomuto vozidlu podarilo pokoriť ešte niekoľko ďalších rekordov, čo ešte viac upevnilo jeho postavenie v automobilovom priemysle. Avšak technológie a elektromobily sa stále vyvíjajú a jeho prvenstvo bolo teraz prekonané.

Aspark Owl SP600 je najrýchlejším elektromobilom na svete

Na svete je totiž elektrický Aspark Owl SP600, ktorý dosiahol doteraz najvyššiu zaznamenanú rýchlosť elektromobilu, a to 438,7 km/h. Na tému upozornil portál Electrive. Tento rekord bol dosiahnutý pod vedením nemeckého pretekára Marca Bassenga, ktorý sedel za volantom vozidla. Tento superšport bol vyvinutý talianskou spoločnosťou Manifattura Automobili Torino, ktorá je známa svojou precíznosťou a inováciami v oblasti dizajnu a vývoja automobilov.

Aj napriek tomu, že Aspark Owl SP600 prekonal maximálnu rýchlosť Rimacu, stále nemôže byť zapísaný ako oficiálny držiteľ svetového rekordu. Bavíme sa totiž o sériovo vyrábaných elektromobiloch, čo zatiaľ nespĺňa. Momentálne je vo fáze prototypu, no sériová výroba je prisľúbená. Či sa tak naozaj stane, ukáže až čas.

Má to jeden háčik

Vozidlo už existovalo vo fáze prototypu aj predtým, no tento model bol ešte vylepšený. Inžinieri popracovali na jeho aerodynamických vlastnostiach a pravdepodobne sa zvýšil aj výkon elektromotorov. Konkrétne číslo zatiaľ nepoznáme, no predchádzajúci model ponúkol 1480 kW (1985 koní).

Nemali by ste prehliadnuť:

Týmto rekordom Aspark ukázal svoj potenciál a ambície v oblasti elektrických hyperáut. Rimac Nevera si tak zatiaľ udržal svoj rekord, minimálne do doby, kedy bude táto novinka v sériovej výrobe.

Fanúšikovia elektromobilov si môžu vybrať aj z dostupnejších elektromobilov, ktoré ponúkajú ohromný výkon a zrýchlenie. A čo je najdôležitejšie, sú bežne v predaji. Za zmienku stojí napríklad Tesla Model S Plaid s výkonom nad 1000 koní a zrýchlením z nuly na stovku len za 2,3 sekundy. Zaujímavý je ale aj nový Porsche Taycan a z cenovo dostupnejších modelov môžeme spomenúť napríklad Hyundai IONIQ 5 N či Kiu EV6 GT a ďalších.

Náš tip
BYD Seal 06GT: Ostrý hot hatch za super cenu s ambíciami v Európe
16. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+