MojElektromobil

2035. Na tento rok sa automobilky v Európe intenzívne pripravujú ako na termín pre ukončenie predaja áut so spaľovacími motormi. Opierajú sa pri tom o jasný zámer Európskej únie, ktorá chce výrazným spôsobom zatočiť s emisiami z dopravy. Do platnosti preto plánuje uviesť nové nariadenie, ktoré znemožní predaj akéhokoľvek typu áut produkujúcich lokálne emisie. To vzhľadom na aktuálnu situáciu znamená, že po roku 2035 v Európe bude možné predávať len elektromobily.

Viacero automobiliek už na tento zámer otvorene reagovalo s vyjadreniami o termínoch, kedy dajú spaľovacím motorom vo svojej ponuke zbohom. Vo všeobecnosti sa výrobcovia snažia ponuku priebežne elektrifikovať, no súčasne si nechávajú priestor a predaj modelov so spaľovacími motormi chcú ukončiť až v poslednom možnom termíne. Sú tu však aj také značky, ktoré elektromobilitu na európskom trhu prijali prakticky ako neodvrátiteľný fakt a predaje “spaľovákov” odstavia skôr, než im to prikáže nariadenie zo strany Európskej únie.

Ako informuje agentúra Reuters, najnovšie sa na túto stranu pridáva už aj koncern Volkswagen, ktorý sa ešte donedávna držal práve termínu 2035. Teraz hlási, že v Európe prejde čisto na výrobu elektromobilov už od roku 2033. Zaujímavá je aj informácie, že automobilka počas nadchádzajúceho desaťročia začne postupne upravovať svoju ponuku, a to práve tým spôsobom, že zníži počet rôznych modelov a súčasne zvýši maržu na značkách, ktoré sú najpredávanejšie – Volkswagen, SEAT a ŠKODA.

Je vhodné pripomenúť, že o konci predaja áut so spaľovacími motormi od roku 2035 hovoríme čisto v kontexte lokálnych trhoch patriacich do pôsobnosti Európskej únie. Audi napríklad v Európe bude od roku 2026 na trh uvádzať už len čisto elektrické autá a predaj modelov so spaľovacími motormi ukončí od roku 2033. Na Čínskom trhu však plánuje pokračovať aj dlho po roku 2033, pokiaľ bude evidovať dostatočný trhový záujem. Podobne sa k tomu stavajú aj ďalšie známe značky.

Náš tip
Emisná norma Euro 7 nakoniec nemá byť prísna
28. októbra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+