MojElektromobil

Volkswagen Golf svoje 50. narodeniny oslavuje príchodom novej generácie. Rovnako ako koncernoví súrodenci prichádza aj v prevedení plug-in hybrid. Aj v tomto prípade s dojazdom 100 km na jedno nabitie a podporou 11 kW AC (predchodca len 3,6 kW) aj 50 kW DC nabíjania. Kapacita batérie poskočila výrazne – z pôvodných 10,6 na 19,6 kWh.

Plug-in hybrid Volkswagen Golf sa do ponuky dostáva so známym označením eHybrid, 6-stupňovou prevodovkou eDSG a výkonom 150 kW. Aj s príchodom najnovšej generácie zostávajú v ponuke dva typy karosérií – hatchback aj kombi.

Výzorom sa nezaprie

Po dizajnovej stránke sa prakticky nemení. Typické dizajnové prvky ako tvar zadného stĺpika karosérie sú už dávno súčasťou DNA značky Volkswagen, a tak nie je dôvod pristupovať k dramatickým zmenám. Napriek tomu kde-tu dostáva novinky.

Napríklad nový predný nárazník a svetlomety, ktoré majú výraznejší tvar a smerom dovnútra sú užšie. Alternatívne k sériovým LED svetlometom si zákazníci môžu ako prvý stupeň objednať tzv. svetlomety LED Plus. Prípadne je možné zvoliť Matrix LED HD predné adaptívne svetlomety “IQ.LIGHT”.

Nový Golf | Zdroj: Volkswagen

Prepracovaný infotainment

Veľké zmena sa ale odohráva vo vnútri. Nový Golf mal do vienka dostať úplne nový infotainment. Po stránke hardvéru, ako aj softvérového prevedenia. Na výber je z dvoch veľkostí dotykového displeja formátu 16:9. Základný “Ready2Discover” s možnosťou dodatočnej aktivácie funkcie navigácie má uhlopriečku 26,4 cm (10,4 palca), vyšší štandard “Discover” má uhlopriečku 32,8 cm (12,9 palca).

Nový je aj zdokonalený multifunkčný volant a nový hlasový asistent IDA. Pomocou prirodzenej reči sa dajú (vo vybraných jazykoch) prostredníctvom IDA nielen ovládať funkcie vozidla ako klimatizácia, telefón a navigácia, ale aj vyvolať informácie z rozličných oblastí – od predpovede počasia až po praktické vedomosti.

Ako doplnok k štandardnému digitálnemu združenému prístroju “Digital Cockpit Pro” s uhlopriečkou 26 cm (10,2 palca) a konfigurovateľným zobrazením si zákazníci môžu opäť objednať aj projekčný head-up displej premietajúci údaje priamo na predné sklo.

Nový Golf | Zdroj: Volkswagen

Nové sú aj vybrané asistenčné systémy. Po prvý raz je v rade Golf dostupný “Park Assist Pro” na zaparkovanie a vyparkovanie diaľkovým ovládaním vozidla zvonka pomocou smartfónu. Asistenčný systém pri tom ovláda riadenie, brzdí a zrýchľuje v danom priestore samočinne. Okrem toho je nový aj kamerový systém “Area View” s výhľadom v okruhu 360°.

Dostupnosť

Volkswagen bude nový Golf a Golf Variant predávať od začiatku v základnej verzii (“Golf”) a vyšších verziách vybavenia “Life” (prostredná), “Style” (elegantná špičková) a “R-Line” (športová špičková). Do predaja sa má dostať v priebehu leta 2024.

Konkurencia

Nový plug-in hybrid Volkswagen Golf sa vďaka svojim parametrov na trhu bude formovať prakticky ako konkurent pre svojich koncernových súrodencov. Modely ako Škoda Superb, Škoda Kodiaq, Volkswagen Passat či Touareg prechádzajú prakticky rovnakou premenou. Zvyšuje sa kapacita batérie, čo umožňuje dosahovať elektrický dojazd 100 km a akýmsi štandardom sa stáva aj podpora 50 kW DC nabíjania. To ešte donedávna bolo “výsadou” luxusnejších modelov.

25. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+