MojElektromobil

Automobilovým svetom v súčasnej dobe zmieta množstvo trendov, či už dizajnových, alebo technologických. Technológiami sa však môžeme pýšiť aj my – Slováci. Na podujatí Expo Dubai 2020, bolo podľa tlačovej správy v rámci slovenského pavilónu predstavené svetu vodíkové auto MH2, ktoré vzniklo v spolupráci Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti MATADOR Group.

mh2 koncept
Odhalenie konceptu MH2 I Zdroj: Expo Dubai 2020

Unikátny vodíkový automobil odhalili v rámci svetovej premiéry šéfdizajnér Branislav Maukš a minister hospodárstva SR, Richard Sulík.

Zníženie emisií a podpora používania vodíka ako paliva

Koncept MH2 ukazuje najmä inovačný potenciál Slovenska. Minister hospodárstva SR, Richard Sulík sa k predstaveniu automobilu vyjadril takto:

“Na Expo Dubaj máme ambíciu predstaviť sa globálnemu publiku ako krajina prirodzeného talentu a inovatívnych riešení, či už v oblasti mobility alebo udržateľnosti. S tým súvisia vodíkové technológie. Vodík je budúcnosť a my chceme byť na ňu pripravení, keďže jedným z efektov zavedenia vodíka ako paliva budúcnosti je výrazné zníženie emisií”

mh2 koncept
Pohonná jednotka MH2 I Zdroj: Expo Dubai 2020

Vodík, oproti iným dnes používaným palivám, je špecifický svojimi vlastnosťami. Jeho základnou výhodou využívania v doprave je nulová produkcia emisií počas jeho reakcie v palivovom článku. Vodíkový koncept auta využíva špecifický spôsob uskladňovania vodíka, ktorý si vyžaduje inteligentný teplotný manažment. Hlavnou prednosťou tohto riešenia je vysoká bezpečnosť a relatívne nízke energetické nároky uskladnenia.

Okrem pokrokovej pohonnej jednotky sa vozidlo môže pýšiť aj futuristickým dizajnom, ktorý jeho šéfdizajnér, Branislav Maukš, opísal ako „napnutý celok pripravený na štarte, naklonený k vozovke – opäť ako atlét pripravený na okamžitú akceleráciu na štartovej ploche“. Automobil my mal dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 250 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 zvládne za 4 sekundy.

Podľa slov Jozefa Živčáka, dekana Strojníckej fakulty TUKE, dal tento projekt v spolupráci s MATADOR Group šikovným ľuďom možnosť vyniknúť a využiť svoje vedomosti na reálnom projekte, nakoľko je na danej fakulte niekoľko špičkových odborníkov, ktorí sa dlhé roky venujú vodíkovým technológiám a jeho efektívnej aplikácii v reálnej doprave.

mh2 koncept
Branislav Maukš a MH2 I Zdroj: Expo Dubai 2020

Koncept MH2, rovnako ako aj iné technologické skvosty, si je možnosť pozrieť v slovenskom pavilóne na Expo Dubai 2020 od začiatku októbra 2021 do 31. marca 2022.

Pripomeňme si, že Slovensko len nedávno predstavilo takzvanú “Národnú vodíkovú stratégiu”, ktorá má pomôcť k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality s využitím vodíkových technológií. Už čoskoro odštartuje aj pomerne veľká výstavba vodíkovej infraštruktúry.

Náš tip
Na Slovensku pribudne 40 čerpacích staníc na vodík
6. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+