MojElektromobil

Hoci sa môže zdať, že hlavné slovo dnes majú batériové elektromobily, stratégie viacerých popredných hráčov majú miesto aj pre vodíkovú technológiu. Inak to nie je ani v prípade značky Hyundai, ktorá verí, že vodíkové technológie majú pred sebou veľkú budúcnosť a majú veľký potenciál zohrať dôležitú úlohu pri dekarbonizácii spoločnosti.

Hyundai v tejto oblasti pred rokom spojil sily so spoločnosťou IVECO, ktorá na veľtrhu Busworld 2023 predstavila autobus IVECO BUS E-WAY H2 poháňaný kombináciou batérie a vodíkových palivových článkov. Po SUV NEXO a nákladiakoch XCIENT ide o ďalšie vozidlo na vodík, ktoré spadá do stajne Hyundai.

Elektrický autobus IVECO BUS E-WAY H2 napájaný palivovými článkami na vodík je výsledkom partnerstva, ktoré spoločnosti oznámili v marci 2022 a ktoré odráža ich záväzok urýchliť prechod k bezuhlíkovej mobilite a doprave.

E-WAY H2 je 12-metrový nízkopodlažný mestský autobus. Je vybavený elektromotorom s výkonom 310 kW a systémom palivových článkov, ktorý dodala HTWO – značka spoločnosti Hyundai, ktorá sa venuje vývoju vodíkových riešení a palivových článkov. Autobus má štyri nádrže s kombinovanou kapacitou pre 7,8 kg vodíka a jednu sadu 69 kWh akumulátorov. Vozidlo ponúka za normálnych podmienok dojazd až 450 km.

Autobus E-WAY H 2 umožňuje čerpanie vodíka a zároveň aj nabíjanie batérie. Tento hybridný koncept má jednej strane optimalizovať spôsob nabíjania vozidla, a zároveň má pomáhať batérii a palivovým článkom dosahovať najvyššiu účinnosť a najdlhšiu životnosť. IVECO BUS E-WAY H2 sa bude vyrábať v závodoch spoločnosti IVECO BUS v Annonay vo Francúzsku a Foggia v Taliansku.

Tému elektrifikácie hromadnej dopravy otvorí eFleet Day 2023 Truck&Bus

Téme elektromobility v nákladnej doprave a preprave pasažierov sa budeme podrobne venovať počas odbornej konferencie eFleet Day 2023 Truck&Bus.

Počas programu konferencie sa bude pozornosť venovať aktuálnemu stavu elektromobility v nákladnej doprave a preprave osôb. Zistíte, ako je na tom elektrická nákladná doprava dnes a kam sa posunie už v najbližších rokoch. Všetky kľúčové informácie o konferencii nájdete priamo na oficiálnom webe efleetday.sk.

Náš tip
Dopravné spoločnosti a prepravcovia pri bezemisnej doprave často stoja pred dilemou. Sprevádzame ich krok za krokom | Rozhovor
13. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+