MojElektromobil

Aj v roku 2022 nastal posun v prechode na ekologické spôsoby dopravy. V tomto roku pribudlo celosvetovo celkom 130 nových staníc na doplnenie vodíka.73 z nich majú po novom v Ázii, 45 v Európe a 11 v Severnej Amerike, informuje Fuelcellsworks.

Rovnako ako v predchádzajúcom roku, aj v tomto dominovala v rozvoji Južná Kórea. Tá v roku 2022 na svojom území zaviedla celkovo 45 nových doplňovacích staníc. Celkový počet krajín s dostupnou technológiou medziročne narástol na 37. Najnovším prírastok do tejto skupiny sú Kolumbia, Cyprus a Izrael. Celosvetovo je v týchto chvíľach dostupných 814 staníc a ďalších 315 už je naplánovaných.

U nás v Európe po novom nájdeme celkovo až 254 staníc na doplnenie vodíka. Najviac ich má:

  • Nemecko – ich má až 105
  • Francúzsko – 44 ks
  • UK a Holandsko majú po 17
  • Švajčiarsko – 14 ks
Prvý vodíkový autobus v Bratislavskej MHD | Zdroj: imhd.sk

Kontinent s najväčším počtom vodíkových staníc je jednoznačne Ázia, ktorá ich má 455. Tie nájdeme rozdelené takto:

  • Japonsko – 165 ks
  • Južná Kórea – 149 ks
  • Čína – 138 ks (aj keď nevieme úplnú presnosť dát)

V Severnej Amerike sa v minulom roku dočkali 11 nových staníc. Celkovo ich majú teraz 89, a 70 z toho ich je v Kalifornii. Tá je nazývaná akýmsi gravitačným centrom vodíkovej dopravy v USA.

Pre motoristov jazdiacich na vodík je tu prepracovaná mapa

Na lepšiu orientáciu pre vodičov bolo vytvorených viacero máp. Tú najprepracovanejšiu interaktívnu mapu nájdeme na www.h2stations.org . Nájdeme v nej zaznamenané všetky potrebné informácie o jednotlivých staniciach. Nachádza sa v nej napríklad stav jednotlivých miest, či neprebieha rekonštrukcia, sumár jednotlivých zmien ale aj to, či náhodou nie je stanica uzatvorená.

vodikove stanice
Rozdelenie staníc vo svete | Zdroj: H2stations.org

Na Slovensku sa v tomto smere ešte len oťukávame a pomaly rozbiehame. V pláne je mať postavených 25 vodíkových staníc do roku 2030. Do roku 2025 by zas mala byť v každom krajskom meste minimálne jedna čerpacia stanica na vodík.

Náš tip
Spoznali sme najekologickejšie auto roka. Je ním elektromobil
7. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+