MojElektromobil

Green NCAP prichádza s každoročným vyhodnotením testu ekologickosti automobilov. Výsledky za rok 2022 určili ako celkového víťaza elektromobil Dacia Spring. Tá má spomedzi všetkých automobilov najmenší vplyv na životné prostredie, informuje GreenNcap.

Každoročne Green NCAP zverejňuje výsledky rebríčka o najekologickejšie auto za predchádzajúci rok. Tento rok dostala najvyšší počet bodov Dacia so svojim modelom Spring, ktorý porazil aj vozidlá ako Tesla Model 3 a Cupra Born.

Okrem elektromobilov sa do rebríčka dostali aj benzínom poháňané automobily ako napríklad Kia Picanto (3*), BMW 2 Active Tourer (2,5*) a VW Touran (2*) alebo naftový Opel Mokka (3*). Dacii výrazne pomohol zisk plného počtu bodov v kategóriách index čistého vzduchu či index skleníkových plynov. Doteraz najvyšší výsledok spomedzi všetkých účastníkov získala v energetickej účinnosti (až 9,8 z 10).

Dacia dominovala až v troch kategóriách

Až v troch zo štyroch testoch získala plne elektrická Dacia plný počet bodov. Jej spotreba energie je nižšia ako maximálny bodový limit Green NCAP. Až 89 % energie, ktorú automobil príjme je dostupných pre výkon vozidla. To predstavuje veľmi efektívny proces nabíjania a vybíjania vozidla. Svoje prvé miesto teda Spring nezískal len kvôli absencii tvorby emisií ale aj kvôli veľmi nízkej spotrebe energie.

S celkovým hodnotením 9,9 bodov (z 10) sa Spring umiestnil na celovom špici rebríčka. Nasledovala ho Tesla Model 3 so skóre 9,8. Renault Megane E-Tech, Cupra Born a NIO eT7 skončili na delenom treťom mieste so ziskom 9,6 bodu. K päťhviezdičkovým elektromobilom sa pridali aj Audi Q4 e-Tron a Hyundai IONIQ 5. Okrem Dacie však žiadne iné vozidlo nedostalo plný počet bodov v indexe energetickej účinnosti. Ten sa preto ukázal ako prelomový.

S týmto vynikajúcim výsledkom nastavuje supermini Dacia štandard v priemysle. Dacia sa rozhodla vytvoriť supermini, ktoré svojím dizajnom reaguje na potreby spotrebiteľov, ale aj na výzvy udržateľnosti našej planéty. Výsledkom je „zelené a ekologické“ vozidlo. S týmto modelom je Dacia pred mnohými inými výrobcami čo sa týka dopadu na životné prostredie.

Dr. Aleksandar Damyanov, technický manažér Green NCAP

Len prednedávnom sme vám priniesli výsledky bezpečnostných testov od materskej organizácie Euro NCAP. Tie môžete nájsť TU:

Náš tip
Tesla Model Y a Model S skončili na vrchole testu bezpečnosti Euro NCAP
6. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+