MojElektromobil

V septembri 2020 sa v Európe zaregistrovalo prvýkrát v histórii viac elektrifikovaných vozidiel ako tých s dieselovým pohonom. Ide o hybridné, plug-in hybridné a elektrické vozidlá, ktoré dokopy predstavovali štvrtinu nových registrácií.

Tento rok bol pre automobilový trh veľkou výzvou, keďže predaje osobných áut klesli v Európe o 29%. Za prvé tri kvartály tohto roka sa predalo 8,54 milióna vozidiel. Predaje elektrifikovaných vozidiel však ukazujú rýchlo rastúci trend.

Vývoj registrácií nových vozidiel v EÚ - sept 2020 (Zdroj: JATO)
Vývoj registrácií nových vozidiel v EÚ – sept 2020 (Zdroj: JATO)

Elektrická revolúcia sa začala

Dáta agentúry JATO z 27 európskych trhov ukazujú, že predaje vozidiel s alternatívnym pohonom (mild hybrid, full hybrid, plug-in hybrid a elektromobil) prvýkrát v modernej ére prekonali jeden z tradičných pohonov. Klesajú aj registrácie benzínových vozidiel. Pred 5 rokmi pritom v Európe dominoval diesel.

Registrácie dieselových áut v septembri 2020 klesli oproti septembru 2019 o 4% na 24,8% a naopak e-vozidlá za to isté obdobie narástli o 139% s 25%-ným podielom. Predalo sa ich 327 800. Predaje stále ťahajú hlavne štátne dotácie, no zákazníci si môžu vyberať zo stále širšej ponuky.

Registrácie nových áut za sept 2020 podľa poonu (Zdroj: JATO )
Registrácie nových áut za sept 2020 podľa pohonu (Zdroj: JATO )

Najrýchlejší rast zaznamenal koncern VW, model ID.3 mal silný vstup na trh aj napriek niekoľkým problémom so softvérom. Zdá sa, že nemecký gigant dokázal očistiť svoje meno od kauzy Dieselgate v roku 2015.

V septembri sa mu podarilo predať 40 300 vozidiel a skončil na 2.mieste v rebríčku. Pred ním je len Toyota – dlhodobý líder v hybridných vozidlách.

Full- a mild-hybridy predstavovali až 53% predajov e-vozidiel, pričom ich podiel sa viac ako zdvojnásobil oproti septembru 2019. Na tomto čísle mali najväčší podiel (32%) značky Toyota a Lexus. Polepšili si aj hybridy značiek BMW, Ford, Suzuki a Fiat.

10 najpredávanejších vozidiel v Európe - sept 2020 (Zdroj: JATO)
10 najpredávanejších vozidiel v Európe – sept 2020 (Zdroj: JATO)

Tesla vs Volkswagen a Renault

Dopyt po čistých elektromobiloch stále ovláda Tesla s Modelom 3. Medziročne za september však jej predaje klesli o 10%. Renault a Volkswagen ukázali obrovský nárast, keďže predaje ich elektromobilov rástli o 211%, resp. o 352%. Celkovo značky skupiny Volkswagen kumulatívne prekonali Teslu. Na poli plug-in hybridov viedol v septembri Mercedes-Benz a nechal za sebou plug-in hybridy Volvo a BMW.

Registrácie vozidiel v septembri 2020 podľa segmentu (Zdroj: JATO)
Registrácie vozidiel v septembri 2020 podľa segmentu (Zdroj: JATO)
31. októbra 2020
Zdroj: JATO

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+