MojElektromobil

O európsky trh majú záujem aj čínske značky, ktoré tu chcú predávať svoje elektromobily. A hoci v súvislosti s Čínou môžeme často počuť o cenovo dostupných elektrických modeloch, neplatí to úplne vždy. Spomenúť si môžeme napríklad na august 2021, kedy do Nórska dorazili prvé elektromobily BYD Tang s cenou pohybujúcou sa okolo hranice 59 000 €. 

Od super lacného čínskeho elektromobilu typu Hong Guang MINI EV s cenovkou v rozmedzí 3400 až 4600 € sme teda boli poriadne ďaleko. Podobne to vyzeralo aj v prípade značky Xpeng a jej elektromobilu Xpeng G3. 

Kým v Číne jeho cena fluktuuje medzi 17 000 až 23 000 €, európsky trh už nemá také šťastie. Cena tu totiž pri spustení predaja začínala na 33 000 €. Opäť je to omnoho viac, než sa pôvodne očakávalo. 

Európska cena

Na Európsky trh aktuálne dorazil už aj ďalší model značky Xpeng, tentokrát elektrický sedan Xpeng P7.  Európske ceny sú známe a  znova sa opakuje veľmi podobný scenár ako pri predošlých spomínaných príkladoch. Téme sa venoval web CnEVPost.

Predajná cena v domovskej Číne je pri modely s pohonom zadnej nápravy stanovená na približne 35 600 €, a model s pohonom všetkých štyroch kolies sa predáva za cenu okolo 44 600 €. V Nórsku, kde európsky predaj začína, je to približne 44 700 € a 50 700€. 

Nie je to až taký dramatický rozdiel, no rozhodne nejde o žiadne lacné čínske elektromobily, ako by niekto mohol inštinktívne čakať. K žiadnej masívnej expanzii lacných čínskych elektromobilov momentálne nedochádza. 

Žiadna „lacná Čína“

Samotný Xpeng so svojim sedanom P7 po viacerých stránkach predstavuje skôr konkurenta pre Tesla Model 3, než pre ktorékoľvek iné elektrické auto. Vyššie spomínaný BYD Tang sa zase hrdo stavia proti takým zvučným menám ako je Audi e-tron či Mercedes-Benz EQC.

Xpeng P7 do Európy prichádza s 80 kWh batériou, dojazdom 470 až 520 km (WLTP), zrýchlením z 0 na 100 km/h za 4,5, respektíve 6,9 sekundy. Vo výbave nechýba ani pokročilým asistenčný systém XPILOT 2.5.

Náš tip
Lacný elektromobil Hong Guang MINI EV je v Číne hitom, v predajoch prekonal Tesla Model 3
11. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+