MojElektromobil

Európska sieť nabíjacích staníc sa v najbližších rokoch dočká masívneho rozšírenia. Automobilový koncert Stellantis v spolupráci s TheF Charging vybuduje naprieč Európou až 15 000 nabíjacích staníc. Tie síce budú verejne prístupné, no Stellantis svojim zákazníkom bude ponúkať nešpecifikované “exkluzívne podmienky”. Informuje o tom oficiálna tlačová správa.

Na základe tejto všeobecnej formulácie môžeme predpokladať, že pôjde o lepšie cenové podmienky pri nabíjaní, prípadne nejakú formu mesačného programu. Jednoducho sa očakávajú klasické veci, ktoré poznáme od súčasných prevádzkovateľov nabíjacích staníc. Samozrejme, že Stellantis ešte môže prekvapiť s nejakou skutočne netradičnou výhodou.

Miesta s veľkým pohybom ľudí

Celkovo sa projekt okolo vybudovania nových nabíjacích staníc radí medzi tie masívnejšie. Spomínaných 15 000 nabíjačiek má totiž vyrásť na miestach s celkovým pokrytím 2 miliónov parkovacích miest. Plánovaná výstavba má prebehnúť do roku 2025.

Sústredená má byť do miest mestských centier, verejných inštitúcií, prepravných uzlov, rekreačných zariadení či nákupných centier. Jednoducho všade tam, kde dochádza k veľkému pohybu a združovaniu ľudí.

Zatiaľ nie je presne známe, kde presne vyrastú nové parkovacie miesta a nabíjacie stanice, spomína sa len budovanie naprieč celou Európou. Prvé stanice majú vyrásť v Taliansku, a to ešte pred koncom tohto roka. Následne sa majú postupne rozšíriť “do celej Európy”.

Konkrétne miesta mali byť zvolené v úzkej spolupráci s vlastníkmi a prevádzkovateľmi daných lokalít tak, aby v čo najlepšej miere pokryli potreby majiteľov elektrických vozidiel.

Výstavba na Slovensku

Pripomeňme si, že verejne prístupné nabíjacie stanice počas najbližšieho roka vo veľkej miere pribudnú aj priamo na Slovensku. Vďačíme za to nedávnemu kolu štátnych dotácií, ktoré bolo uzatvorené a dozvedeli sme sa zoznam úspešných uchádzačov. K rozširovaniu slovenskej nabíjacej infraštruktúry čiastkovo prispeje aj Ministerstvo obrany SR

Náš tip
Drahšia elektrina: Čaká nás zdražovanie u prevádzkovateľov nabíjacích staníc pre elektromobily?
25. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+