MojElektromobil

Toyota sa plánuje vo veľkom pustiť do výroby batérií pre hybridy, elektromobily a plug-in hybridy. Ako informuje portál InsideEVs, japonský výrobca, ktorý je známy svojim pomerne zdráhavým postojom k elektromobilite, vybuduje obrovskú továreň, kde bude produkovať vlastné batérie. 

Ide o obrovskú investíciu v objeme 3,4 miliardy dolárov. Prebehnúť má do roku 2030. Koncern pritom ešte v septembri oznámil, že na budovanie kompletného dodávateľského reťazca, ako aj vývoj batérií pre svoje autá vyčlenil celkovo až 13,5 miliardy dolárov. Avizované budovanie továrne v Spojených štátoch preto predstavuje len čiastkovú realizáciu veľkých plánoch.

Na začiatok hybridy

Nová batériová fabrika sa spočiatku bude zameriavať na výrobu batérií pre hybridné vozidlá, postupom času dôjde k pozvoľnému rozširovaniu výrobného záberu. V pozadí investícii stojí zámer znížiť náklady na batérie až o tretinu. Pomôcť k tomu má aj používanie nových materiálov, či optimalizácia výrobného procesu. 

S výrobou v USA by sa malo začať už v roku 2025. Prvotné náklady boli vyčíslené na 1,29 miliardy dolárov, čo znamená, že veľká časť z vyčlenených finančných prostriedkov zostane dostupná. Zatiaľ nie je celkom jasné, či budú vynaložené na ďalšie zlepšovanie predmetnej továrne, alebo budú nasmerované do iného projektu.

Koncern sa pochválil tým, že doteraz predal viac ako 18,7 miliónov elektrifikovaných vozidiel, kam počíta aj tradičné hybridy. Práve hybridné vozidlá tvoria takmer 25% podiel zo všetkých predajov v USA: Toyota tento podiel plánuje zvyšovať – v roku 2030 by mal narásť až na 70%. Nová továreň na batérie vyrastie aj preto, aby tento cieľ bolo možné dosiahnuť. 

Náš tip
Oplatí sa viac spaľovák alebo elektromobil? Prepočty hovoria jasne
22. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+