MojElektromobil

Japonská automobilka Toyota patrí k tým, čo prechod na bez-emisný typ dopravy neberú na ľahkú váhu. V správe o svojich najbližších plánoch oznámila, že by veľmi rada zatraktívnila segment plug-in hybridných vozidiel. Tie by dokonca mohli mať na čisto elektrický pohon až 200 km dojazd, informuje GreenCarReports.

Pri predstavovaní plánov spoločnosti na najbližšie obdobie predniesol výkonný viceprezident spoločnosti, Hiroki Nakajima, veľmi trúfalé plány. Uviedol, že plug-in hybridy sú praktické elektromobily a veľmi rád by bol, keby ich používalo viac zákazníkov. Tých chce k plug-inom prilákať aj pomocou prísľubu o zlepšenom dojazde.

Ten sa má po novom dostať až na hranicu 200 km, čo doteraz neponúka žiadny iný výrobca. Najlepší dojazd pri takýchto vozidlách momentálne ponúka spoločnosť Mercedes, kde sa tento dojazd pohybuje na hranici 100 km. Konkrétny časový plán ešte nepoznajú ani v spoločnosti, no môže to trvať až niekoľko rokov, kým sa dostaneme na métu 200 km.

toyota flotila
Plánovaná elektrická flotila Toyoty | Zdroj: Toyota

Už v roku 2021 Toyota tvrdila, že 65 km elektrického dojazdu je minimum pre pohodlné využívanie plug-in hybridných vozidiel za každých podmienok. Rovnako tak predstavila plány, v ktorých sa hovorí o výrobe až 1,5 milióna EV ročne, a to do roku 2026. V tomto istom roku plánujú prísť na trh s novou generáciou EV, ktoré majú mať až dvojnásobne vyšší dojazd ako majú dnes. Má sa tak stať vďaka novým batériám s vysokou účinnosťou.

Toyota vidí budúcnosť zelene

Spoločnosť prisľúbila transformáciu výroby znížením počtu procesov na polovicu, autonómnymi kontrolami vozidiel a bezpilotnou dopravou s pripojenými technológiami. Vytvorila špecializovanú jednotku na zvládnutie takejto zmeny. Toyota si kladie za cieľ znížiť priemerné emisie CO2 vozidiel, ktoré predáva na celom svete. Konkrétne o 33 % do roku 2030 a o viac ako 50 % do roku 2035 v porovnaní s rokom 2019.

Pre Toyotu môže byť skutočne finančne výhodné nahradiť ne-hybridy na niektorých trhoch hybridmi. Podľa výkonného viceprezidenta, náklady na hybridné systémy spoločnosti klesli na šestinu ich pôvodných nákladov. Tým sa dosiahla vyššia ziskovosť v porovnaní s inými vozidlami poháňanými benzínom.

Náš tip
Volkswagen ID.7 je už za dverami. Čo prinesie?
11. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+