MojElektromobil

Snaha o získanie lacnejších batérií pre elektromobily sa dostala do novej kapitoly. Ako pred časom upozornil portál Electrive, v Číne sa začalo s testovaním sodíkovo-iónových batérií (Na-ion). Informácie o tomto type batérií sa objavujú dlhší čas, no teraz už zjavne dochádza k ich reálnemu nasadeniu do elektrických vozidiel. Zatiaľ však v obmedzenej podobe prvotného testovania.

Sodíkovo-iónové batérie sú prezentované ako ďalší výrazný míľnik na ceste za cenovo dostupnejšími elektromobilmi. Zbavujú sa závislosti na lítiu, ktoré nahrádza bežný prvok – sodík, čo sa má premietnuť priamo na výrobnej cene.

Okrem toho majú ponúkať vyššiu bezpečnosť, rýchlejšie nabíjanie aj pomalšiu degradáciu. Vzhľadom na to, že ide o vylepšenia v každej kľúčovej oblasti je celkom prirodzené, že výrobcovia batérií sa prakticky predbiehajú v tom, kto ako prvý dosiahne stav sériovej výroby. Známy čínsky výrobca CATL výrobu tohto typu batérií avizoval na rok 2024, takže momentálne to vyzerá tak, že ho prebieha omnoho menší konkurent.

Prvý praktický test

Vôbec prvé testovanie sodíkovo-iónových batérií v osobnom elektromobile prebieha pod taktovkou výrobcu Hina Battery a automobilky JAC. Akumulátor s kapacitou 25 kWh a energetickou hustotou 120 Wh/kg bol osadený do vozidla postaveného na základoch elektromobilu Sehol EX10. Zatiaľ teda ide o menšiu batériu, ktorá má ponúkať dojazd 252 kilometrov.

Najväčším nedostatkom sodíkovo-iónových batérií má byť energetická hustota, ktorá je nižšia než v prípade lítium-iónových batérií, ktoré sa využívajú dnes. Okrem toho je tu ešte otázka certifikácie a povolení zo strany regulačných úradov. Technológia sa tak síce prehupla do novej kapitoly, avšak ešte stále pred ňou môže stáť dlhá cesta.

Náš tip
Stiahnite si zdarma Príručku elektromobilistu: Všetko, čo potrebujete vedieť
4. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+