MojElektromobil

Toyota opäť priblížila svoje plány v oblasti batériových technológií pre “elektromobily budúcej generácie”. Sľubuje lepší dojazd, rýchlejšie nabíjanie a nižšie náklady. Prejavovať sa to má začať už v roku 2026, na kedy avizuje batérie lítiovo-iónové batérie „Performance“.

Toyota uvádza, že technológia by v spojení s lepšou aerodynamikou a nižšou hmotnosťou vozidiel mala predĺžiť dojazd BEV na viac než 800 kilometrov. V rovine ceny uvádza, že oproti súčasnému batériovému elektromobilu Toyota bZ4X by malo dôjsť k 20 % zníženiu nákladov (na batériu) a dosiahnutiu nabíjanie z 10 na 80 % kapacity do 20 minút.

Na roky 2026 až 2027 pripravuje batériu „Popularisation“ pre cenovo dostupnejšie elektromobily (40 % zníženie nákladov, 600 km dojazd, 30 minút nabíjanie). V tomto prípade má ísť o batériu pre “popularizáciu elektromobilov”. Ako hlavný materiál bude slúžiť lacnejší lítiovo-železnatý fosforečnan (LFP).

Zdroj: Toyota

Tretím pilierom v relatívne blízkej budúcnosti rokov 2027 až 2028 má byť batéria „High-Performance“, ktorá dojazd elektromobilov dostane nad 1 000 kilometrov. Sústredí na sa vysoký výkon s využitím bipolárnych technológií a katódy s vysokým obsahom niklu. Aj v tomto prípade Toyota očakáva zníženie nákladov na produkciu batérie.

Uvedenie prvej batérie s tuhým elektrolytom na trh sa očakáva v rokoch 2027 – 2028. Cieľom je dosiahnuť čas nabíjania z 10 % na 80 % len 10 minút a zvýšiť kapacitu výroby na niekoľko desiatok tisíc vozidiel ročne.

Podarilo sa nám dosiahnuť technologický pokrok, ktorý prekonáva problémy týkajúce životnosti a odolnosti batérií s tuhým elektrolytom z dlhodobého hľadiska. V súčasnosti vyvíjame možnosti sériovej výroby a snažíme sa o uvedenie na trh v rokoch 2027 až 2028 s výrobnou kapacitou niekoľko desiatok tisíc vozidiel

Zdroj: Toyota

6 batériových elektromobilov, jeden z toho už v predaji

Toľko k pripravovaným batériám, ale čo plánované elektromobily? Toyota dala prísľub do roku 2026 predstaviť šesť špecializovaných modelov BEV. V Európe teda bude modelový rad spoločnosti do roku 2026 tvoriť šesť špecializovaných batériových elektrických vozidiel. Okrem už predávaného modelu bZ4X a konceptu kompaktného SUV, ktorý bol prezentovaný na minuloročnom fóre, teraz predstavila dve ďalšie vozidlá, ktoré rozšíria jej ponuku: koncept mestského SUV a koncept športového crossoveru.

Koncept mestského SUV má takmer sériový dizajn a tento model vstúpi na trh už v roku 2024. Má nefalšovaný dizajn SUV a za cieľ si dáva nadviazať na úspechy hybridnej elektrickej Toyoty Yaris Cross. Okrem možnosti pohonu všetkých kolies budú mať zákazníci na výber aj z dvoch batérií, aby si mohli zvoliť podľa svojho rozpočtu alebo požiadaviek na dojazd.

Zdroj: Toyota

Koncept športového crossoveru s výrazným profilom typu fastback predstavuje alternatívu k SUV modelom a bude štýlovým členom rodiny BEV. Uvedenie na európsky trh je naplánované na rok 2025. Žiadne technické podrobnosti o nových modeloch sme sa ale nedozvedeli.

Zdroj: Toyota
Náš tip
Ako veľmi sa líši sériový Cybertruck od prototypu z 2019? Poznáme odlišnosti!
6. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+