MojElektromobil

Tesla testuje v Škandinávii nabíjanie, ktoré má zlepšiť využívanie siete Supercharger. Majitelia zaplatia počas voľnejších dní o 50% menej. Testovanie je súčasťou väčšieho projektu.

Čakanie na nabíjanie

Majitelia Tesiel v Nórsku a Švédsku majú k dispozícii hustú sieť nabíjacích staníc Tesla Supercharger, ktoré sú výkonné a jednoducho sa používajú. Vďaka štedrej environmentálnej politike sa predáva v týchto krajinách obrovské percento elektromobilov. Niekedy sa tu však stáva, že majitelia musia počkať na voľný nabíjací stojan. To má vyriešiť nový inteligentný systém platieb od Tesly.

Sandvold Roland, senior manažér pre komunikáciu v Tesle Nórsko povedal, že v drvivej väčšine sieť Supercharger zvláda nápor vozidiel bez problémov a bez čakania. Počas leta 2020 (v celoročnej špičke nabíjania) bolo 98,3% majiteľov schopných nabiť si vozidlo do 10 minút od príchodu k stanici. To sa však môže ešte zlepšiť.

Tesla Supercharger v Kalifornii - zriedkavý moment, keď sa vytcorila kolóna Tesiel čakajúcich na nabíjanie (Foto: Dailymail.co.uk)
Tesla Supercharger v Kalifornii – zriedkavý moment, keď sa vytvorila kolóna Tesiel čakajúcich na nabíjanie (Foto: Dailymail.co.uk)

Lacnejšie nabíjanie v sieti Supercharger v nedeľu

Tesla v Nórsku a Švédsku spúšťa testovaciu prevádzku platieb, ktorá zvýhodňuje nabíjanie mimo dní špičky. V niektorých dňoch, konkrétne v nedeľu, budú poplatky až o 50% nižšie. To má motivovať majiteľov, aby viac cestovali a využívali sieť Supercharger mimo dní špičky.

Nórsko a Švédsko sú len začiatkom, Tesla údajne rozbieha väčší projekt v tejto oblasti. Automobilka zisťuje, ako môže upraviť spoplatnenie nabíjania tak, aby majiteli a nikdy nečakali na voľný stojan a aby sa odber elektriny zo staníc využíval efektívnejšie.

Tesla Supercharger V3 Košice
Stanica Tesla Supercharger V3 Košice | Foto: Radovan Skokan

Aktuálne je nabíjanie na Tesla Supercharger v Nórsku spoplatnené sumou 2,57 NOK/kWh (0,25€). Nasledujúce tri nedele po sebe (20.február, 27.február a 6.marec) má nastať zníženie týchto poplatkov o 50%, teda na 1,29 NOK/kWh (0,13€/kWh). Na slovenských staniciach Supercharger sú aktuálne poplatky za nabíjanie vo výške 0,30€/kWh.

Sieť Tesla Supercharger je najväčšou nabíjacou sieťou na svete s viac ako 20 000 nabíjacími stojanmi. Stanice Supercharger s najväčším počtom stojanov sa nachádzajú napríklad v Nórsku, v Kalifornii a tiež v Číne. Na Slovensku sa dnes nachádzajú 4 lokality Supercharger so 18 stojanmi a v polovici tohto roka pribudne ďalšie stanica Supercharger v Trenčíne.

18. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+