MojElektromobil

Tesla zrušila možnosť platby kryptomenou Bitcoin pri kúpe elektromobilu na svojej stránke. Elon Musk túto zmenu potvrdil aj na Twitteri, pričom dodal, že dôvodom sú fosílne palivá používané na výrobu energie pre ťažbu najsilnejšej kryptomeny.

Od momentu, kedy Tesla kúpila Bitcoiny v objeme 1,5 miliardy dolárov, čelila kritike práve z dôvodu ignorovanie uhlíkovej stopy z ťažby kryptomeny. Automobilka na tomto nákupe zarobila enormnú sumu peňazí, keďže vďaka veľkej investícii do Bitcoinu postupne vzrástla jej cena až na nové rekordy. Len nedávno Tesla oznámila, že predali 10 percent svojich Bitcoinov, vďaka čomu zarobili viac ako 100 miliónov dolárov.  Počas posledného stretnutia akcionárov potvrdil Zach Kirkhorn, CTO Tesly, že automobilka si kryptomenu plánuje nechať. Navyše, Bitcoiny získané predajom Tesly nemenili za americké doláre.

Od dnešného dňa sa ale situácia mení a Teslu si už za Bitcoin nekúpite. Elon Musk toto rozhodnutie objasnil na Twitteri, pričom hlavným dôvodom má byť obava z rastúceho využívania fosílnych palív pri ťažbe kryptomeny. Zároveň dodáva, že kryptomena je podľa neho veľmi dobrý nápad a má sľubnú budúcnosť, no nie za cenu, akou je životné prostredie. Tesla stále neplánuje Bitcoin predávať a chcú ho používať aj v budúcnosti, keď ťažba prejde na udržateľnú energiu. Nakoniec nezabudol dodať, že sa pozerajú aj po iných kryptomenách, ktoré by mohli začať používať.

Aktualizované 13. mája 2021


Pôvodný článok z 24. marca 2021

Tesla sa dá kúpiť už aj za Bitcoin, oznámil Elon Musk na Twitteri

Americká automobilka Tesla spustila predaj elektromobilov aj cez kryptomenu Bitcoin, Elon Musk to potvrdil na Twitteri. Šéf firmy avizoval túto možnosť už vo februári, keď známu kryptomenu nakúpili za 1,5 miliardy dolárov.

Takéto rozhodnutie by bolo pri tradičných automobilkách určite prekvapujúce, no vzhľadom na povahu Elona Muska to bola v prípade Tesly iba o otázka času. Vizionár splnil aj svoj ďalší sľub a oddnes je možný nákup elektromobilov Tesla aj cez kryptomenu Bitcoin. Keď sa pozrieme na hodnotu Bitcoinu a cenu elektromobilov Tesla, tak niektoré modely môžete kúpiť už za menej ako 1 BTC. Najvýkonnejší Tesla Model 3 a Y vo verzii Long Rage sa dá kúpiť za približne 1,5 BTC.

Tesla Model S a X v najvyšších verziách získate už za 2 BTC a najvýkonnejšiu Tesla Model S Plaid+ s dojazdom cez 840 kilometrov za necelé 3 BTC. Takýto nákup je zatiaľ možný iba v Spojených štátoch, na čo Musk upozorňuje aj na Twitteri. Zároveň ale dodáva, že v ďalších krajinách bude táto možnosť platby dostupná neskôr v tomto roku. Celá transakcia prebieha cez open-source riešenia a pri platbe nie je Bitcoin zmenený za klasickú menu, ale Tesla si kryptomenu uchováva ako takú.

Tesla na Bitcoine zarobila milióny

Bitcoin je v súčasnosti najsilnejšia kryptomena a túto pozíciu jej pomáha upevňovať stále viac firiem či veľkých investorov. V súčasnosti je hodnota jedného Bitcoinu viac ako 55 000 amerických dolárov, čo zároveň ale nie je celkové maximum. Na túto hodnotu sa Bitcoin dostal po nedávnom prepade zo sumy presahujúcej $61 000. Tieto čísla sú v súvislosti najnovších noviniek dôležité.

Tesla nakúpila vo februári Bitcoin v hodnote 1,5 miliardy amerických dolárov, avšak jeho hodnota bola v tom čase výrazne nižšia ako v súčasnosti. Jeden Bitcoin sa vtedy predával za menej ako $35 000. Z týchto čísiel je viac ako jasné, že Tesle sa táto transakcia skutočne oplatila. Doteraz na raste hodnoty najsilnejšej kryptomeny zarobili približne 1 miliardu amerických dolárov.

Náš tip
Tesla kúpila bitcoin za 1,5 miliardy, bude akceptovaný ako platidlo za elektromobily

 

13. mája 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+