MojElektromobil

Tesla sa s problémami v dodávateľsko-výrobnom procese, ktoré spôsobuje aktuálna čipová kríza, vysporiadala nad očakávania. Poukazujú na to čerstvé čísla o počte vyrobených a dodaných elektromobilov za obdobie tretieho kvartálu 2021. Spoločnosť ich zverejnila priamo na svojej oficiálnej stránke.

Na skutočnosť, že objem predaných elektromobilov rastie napriek problémom v automobilovom segmente pritom pred časom upozornila aj analytická spoločnosť JATO Dynamics. Potvrdzujú to aj čísla zverejnené Teslou.

Spoločnosť už teraz dosiahla ďalší rekordný rok, pričom naďalej udržiava trend rastúceho objemu svojej produkcie. Počas tretieho kvartálu 2021 vyrobila 237 823 nových elektromobilov a zákazníkom odovzdala celkovo 241 300 svojich vozidiel. Ako upozornil portál Bloomberg, zverejnené čísla prekonali očakávania analytikov aj prvotné odhady samotnej Tesly. 

Doterajším rekordom bola výroba dosiahnutá v druhom kvartáli 2021, kedy sa spoločnosti podarilo dodať 201 250 vozidiel. Objem produkcie stabilne narastá už päť po sebe idúcich kvartálov. 

96% pripadá na Model 3 a Model Y

Najnovšie čísla prezrádzajú, že najväčšiu časť z výroby a dodávok tvorí dvojica Tesla Model 3 a Tesla Model Y (232 025 dodaných vozidiel). V prípade dvojice Tesla Model S a Tesla Model X bolo dodaných len 9 275 vozidiel. Tesla však čísla uvádza len súhre pre spomínané dvojice, nešpecifikuje koľko kusov pripadá na konkrétny model. Nespomína ani to, koľko vozidiel bolo dodaných na jednotlivé trhy, no najväčší odbyt dlhodobo dosahuje v Amerike a Číne. 

Zdroj: Tesla

Kvartálne dodávky vozidiel sú považované za jeden z kľúčových ukazovateľov toho, ako sa spoločnosti darí v celkovom merítku. Súčasne sa javia aj ako pomyselný indikátor zákazníckeho záujmu o segment elektrických vozidiel. Na základe zverejnených údajov a vyhlásenia o úzkej spolupráci s dodávateľským sektorom sa očakáva, že Tesla vykáže silné výsledky aj v poslednom štvrťroku 2021.

Náš tip
Mýty a fakty o elektromobiloch: Ktorý mýtus vás najviac prekvapil? | Diskusia
5. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+