MojElektromobil

Tesla už dlhší čas bojuje s problémom, kedy jej zákazníci opakovane nepreberajú objednávky pripravené na odovzdanie. Namiesto toho, aby si svoj elektromobil prišli vyzdvihnúť, stanovený termín sa snažia presunúť. Téme sa venoval portál Electrek.

Ide o špekulatívnu taktiku, ku ktorej ľudia pristupujú buď z finančných dôvodov alebo sa snažia získať novší model elektromobilov Tesla vylepšený oproti pripravenej verzii. Tesla totiž svoje autá celkom pravidelne vylepšuje, s čím ale často súvisí aj zvyšovanie predajnej ceny. V praxi dochádza k tomu, že si zákazník auto rezervuje za pevnú predajnú cenu a potom sa to snaží využiť vo svoj prospech.

Špekulatívna taktika

Tesla vozidlo pripraví v dohodnutej konfigurácii, no zákazník oznámi, že si ho z rôznych dôvodov aktuálne nemôže prevziať. Objednávka vtedy zostáva platná, len sa posunie v poradovníku na vybavenie. Celý proces vrátane výroby samozrejme nejaký ten čas trvá, takže týmto spôsobom sa dá dostať k vylepšenej verzii auta bez zmeny ceny.

Ďalším dôvodom prečo ľudia pripravenú objednávku nepreberú je snaha o získanie lepšieho, prípadne aspoň nejakého financovania. Auto si objednajú, zložia potrebnú zálohu a dúfajú, že v momente kedy bude pripravené budú mať vybavenú pôžičku, respektíve nejakú formu financovania. Nie vždy sa to podarí, a vtedy pristupujú k tomu, že objednávku nepreberú.

Tisíce objednávok

Tesle preto majú vo vzduchu visieť tisíce objednávok, ktoré sú opakovane posúvané na neskorší termín. K tomu sa pripája skutočnosť, že už vyrobené autá jednoducho potrebuje predať. Nakoľko je rozdiel v konfiguráciách elektromobilov Tesle minimálny, väčšinou stačí vyrobené auto posunúť ďalšiemu čakateľovi. Ide však o dodatočnú a neželanú logistickú záťaž, preto sa spoločnosť rozhodla pristúpiť k ráznemu kroku.

Klientom, ktorí zámerne nepreberajú objednané autá začala rozposielať e-maily s ultimátom. Buď si svoje vozidlo preberú v poslednom možnom termíne alebo im bude zrušená objednávka s vrátením zálohy. Rezervácia by im tým pádom prepadla a objednávku by museli vykonať od začiatku, tentokrát už s aktuálnou predajnou cenou.

Náš tip
Americké automobilky hľadajú cestu z čipovej krízy. Pristupujú na nové dohody
27. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+