MojElektromobil

Tesla musí stiahnuť z trhu 362 758 áut vyrobených od roku 2016 až do roku 2023. Dôvodom je asistenčný systém FSD Beta, ktorý môže spôsobiť nehody. Ako uviedol portál insideevs, spoločnosť Tesla s takýmto rozhodnutím stotožnená nie je, no aj napriek tomu vydá aktualizáciu softvéru, ktorý by mal potenciálne problémy odstrániť.

Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) nedávno oznámil túto informáciu výrobcovi elektromobilov. V oficiálnom oznámení sú uvedené niektoré dobre známe nedostatky systému FSD Beta. Tie majú byť zároveň aj príčinou stiahnutia vozidiel z prevádzky a nutnej aktualizácie softvéru.

Problémom má byť systém FSD Beta

Podľa oficiálneho vyjadrenia systém FSD Beta môže spôsobiť, že sa vozidlo bude správať nebezpečne v blízkosti križovatiek. Ide napríklad o jazdu priamo cez križovatku v odbočovacom pruhu, vjazd do križovatky riadenej dopravným značením bez úplného zastavenia alebo o vjazd do križovatky počas jazdy. Tak isto by mal byť problémom stály žltý dopravný signál.

Tesla autonómne riadenie video
video autonómneho riadenia 2016 | Zdroj: Tesla

Okrem toho systém nedostatočne reagoval na zmeny aktuálnych rýchlostných limitov. Tak isto systém nedostatočne reagoval v prípade, že vodič neprispôsobil rýchlosť vozidla rýchlostným limitom a prekročil ich.

V dôsledku týchto potenciálnych problémov NHTSA dospela k záveru, že softvér FSD Beta, ktorý umožňuje vozidlu prekročiť rýchlostné limity alebo umožňuje vozidlu prejsť cez križovatky nezákonným alebo nepredvídateľným spôsobom, zvyšuje riziko nehody. Podľa správy Safety Recall Report zverejnenej na webovej stránke agentúry sa ďalej uvádza, že nasledujúce problémy okrem vzniku nebezpečenstva, v podstate porušujú aj miestne dopravné zákony.

Ohrozené sú všetky modely Tesla v USA

Tieto opatrenia sa týkajú vozidiel Tesla Model 3 vyrobených v rokoch 2017 až 2023, Model S vyrobených v rokoch 2016 až 2023, Model X a Model Y z rokov 2020 až 2023. V podstate sa tak problémy týkajú každej Tesly v Spojených štátoch, ktorá má aktívnu FSD Beta. Majitelia budú informovaní približne do 15. apríla 2023. Náprava, ktorá bude zrejme predstavovať aktualizáciou softvéru OTA bude samozrejme bezplatná.

Určite bude viacerých zaujímať, aké zmeny budú vykonané v softvéri FSD Beta, aby sa napravili spomínané problémy. Otázkou tiež ostáva, či sa tieto zmeny dostanú do nadchádzajúcich vozidiel vybavených hardvérom 4.0. Tieto modely by v porovnaní so súčasnými modelmi už mali obsahovať nový radar a celkovo 11 kamier. Tým starším bohužiaľ chýba radarové zariadenie a ultrazvukové senzory.

Okrem toho podľa zverejnených informácií, nového Autopilota od Tesly, tiež známeho ako HW4 alebo FSD2, nebude možné dodatočne namontovať na staršie modely.

Náš tip
Elektromobily nie sú počuť a preto sú nebezpečné pre chodcov | Mýty a fakty


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

20. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+