MojElektromobil

Aj napriek stále rastúcemu počtu elektrických áut na cestách sa zdá, že elektrická sieť zvláda nabíjanie elektromobilov bez problémov. Postupný nárast dáva prirodzene priestor na optimalizáciu a s jednou takou práve prichádza aj Tesla. Vysoké poplatky za odber v čase špičiek na niektorých Supercharger nabíjačkách sa snaží riešiť výraznou zľavou.

S informáciou prišiel web Electrek.co, ktorý zároveň tvrdí, že poplatky za jeden kW sa v špičkách môžu dostať až na 30 či 40 dolárov za kW. To je samozrejme veľmi veľa, najmä pri autách, ktoré sa dokážu nabíjať výkonom v niekoľkých desiatkach či stovkách kW. Tieto cenové výkyvy sa Tesla snaží riešiť napríklad inštaláciou batérií k nabíjacím staniciam, no teraz testujú aj ďalší spôsob.

Niektorí majitelia vozidiel Tesla totiž dostali notifikáciu, že počas nasledujúceho víkendu bude dostupné zvýhodnené nabíjanie mimo hlavných hodín: „Plánujete cestovať tento víkend? Vyhnite sa rušným hodinám a nabíjajte za $0,09 / kWh v čase pred 9:00 a po 21:00 na vybraných kalifornských Superchargeroch od 31. októbra do 1. novembra.

Je pritom pravdepodobné, že takýto systém bude na rýchlonabíjacích staniciach využívaný masovo. Lacnejšie nabíjanie v neskorí večerných hodinách, alebo skoro ráno, budú môcť využiť tí, ktorí iba skrátka chcú nabiť svoje auto. Počas špičky tak budú stojany voľné pre tých, ktorý ich budú skutočne potrebovať počas dlhej cesty.

30. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+