MojElektromobil

Tesla už začala s dodávkami vozidiel pre svojich zákazníkov, no výrobca nezverejnil doteraz žiadne komplexnejšie informácie o konečných špecifikáciách plne elektrického nákladného vozidla triedy 8. Podľa dostupných informácií vďaka zverejneným fotografiám bolo priblížené umiestnenie a celková veľkosť batérie v modeli Tesla Semi Class 8.

Rozšírenie výrobných kapacít

Tesla nedávno oznámila investíciu 3,6 miliardy dolárov v severnej Nevade. Investícia má byť použitá na rozšírenie výrobného závodu Gigafactory Nevada pridaním veľkoobjemovej továrne pre výrobu elektromobilov Tesla Semi. Okrem toho by bola pridaná aj nová výrobná linka na batériové články 4680 k už existujúcemu závodu. V oficiálnom oznámení na Twitteri Tesla oznámila, že expanzia vytvorí približne 3 000 nových pracovných miest.

1000 voltová batéria

Fotografie zverejnil zo svojej návštevy výrobného závodu Gigafactory Nevada Guvernér Lombardo. Ten vo svojom prejave State of the State prezentoval masívnu investíciu Tesly. Jedna z fotografií, ktoré guvernér zverejnil, bola urobená s 1000 voltovou batériou pre model Semi, ktorý sa nachádza v popredí.

Tesla semi batéria
Batéria 4680 | Zdroj: twitter.com

Podľa fotografií vyzerá batéria ako modulárna, čo by znamenalo, že niektoré jej moduly by sa dali v prípade výroby nákladného vozidla s menším dojazdom jednoducho odpojiť.

Tesla Semi: Nový typ batérie 4680

Každý z modulov batérie ťahača Tesla je extrémne veľký a ich tvar tiež naznačuje, že elektrické nákladné vozidlo obsahuje viaceré vrstvy batériových článkov, čo je celkom odlišné od bežných jednovrstvových batériových modulov používaných v elektromobiloch ako sú Tesla Model S a Model 3. Novo vyvinutý batériový systém 4680 bol navrhnutý pre tisícvoltovú hnaciu sústavu a rýchle nabíjanie sa pohybuje až na úrovni megawattov.

bateria 4680
Batériový systém 4680 | Zdroj: insideevs.com

S novým typom batérií bude Tesla ponúkať dve verzie modelov Semi. Prvý model s menším dojazdom približne 483 km a ten drahší s dojazdom až 805 km. Na základe výpočtov spotreby sa odhaduje sa, že verzia Semi s vyšším dojazdom má kapacitu batérie niekde okolo 850 až 900 kWh. Oficiálne kapacity však zatiaľ zverejnené neboli.

Výroba Tesla Semi (Foto: Electrek)
Tesla semi | Foto: Electrek

Počas tretieho kvartálu 2022 generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk potvrdil, že Tesla Semi vo svojej súčasnej konfigurácii zatiaľ nepoužíva batériové články typu 4680. Vzhľadom na skutočnosť, že rozšírenie Gigafactory Nevada konkrétne zahŕňa aj výrobnú linku práve pre batérie typu 4680, zdá sa, že Tesla Semi v blízkej budúcnosti prejde na sériovú výrobu vozidiel práve s novým typom batérií.

Náš tip
Honda má veľké plány. Chce výrazne zrýchliť elektrifikáciu


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

27. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+