MojElektromobil

Tesla zrušila plánovanú najdrahšiu verziu svojej vlajkovej lode Model S Plaid+, píše Elon Musk na svojom Twitteri. Mala dostať dojazd vyše 800 km.

Tesla Model S Plaid+ zrušená

Keď Tesla na začiatku roka aktualizovala dizajn a parametre svojej vlajkovej lode Model S, sľubovala aj príchod verzie s tromi motormi a novými batériami, čo malo poskytnúť úžasný dojazd až 840 kilometrov. Z Muskových príspevkov na Twitteri je cítiť veľké nadšenie z verzie Plaid a píše, že verziu Plaid+ tak oficiálne rušia.

Model S Plaid je úžasný

Musk je nadšený z verzie Plaid s tromi motormi, ktorú Tesla posledné mesiace intenzívne testuje. Podľa Muska akceleruje z 0 na 97 km/h za menej ako 2 sekundy, čo z tohto elektromobilu robí najlepšie zrýchľujúce sériovo vyrábané vozidlo na planéte. Podľa Muska je vozidlo tak dobré, že verzia Plaid+ nie je potrebná.

Tesla Model S Plaid (Foto. Tesla)
Tesla Model S Plaid (Foto. Tesla)

Verzia Plaid Plus už bola niekoľkokrát odložená a Tesla medzičasom zvýšila jej cenu o 10 000 dolárov na 150 000 USD. Už približne týždeň ju však nie je možné objednať na webe Tesly. Zostali tak verzie Model S Long Range a Plaid. Cena Plaid je na úrovni 119 000 USD, na nemeckom trhu 116 990 eur.

Tesla k tomuto rozhodnutiu dospela pravdepodobne aj z iných dôvodov, ako píše Musk. Pretrvávajúci nedostatok polovodičových čipov trápi aj Teslu, pred pár dňami (možno aj z tohto dôvodu) zrušila bedrovú opierku pre Model 3/Y. Ďalšou prekážkou môže byť to, že Tesla stále nedokáže sériovo vyrábať batériové články Tesla 4680, ktoré má použiť aj v modeloch Cybertruck a Semi.

Dojazd 800+ kilometrov Tesla stále plánuje s modelmi Cybertruck (Tri-Motor verzia) a tiež s modelom Roadster, ktorý snáď príde na trh v najbližšom roku. Tento dojazd umožnia len batérie 4680.

Konkurencia už dojazdom predbieha

Model S má v segmente prémiových sedanov silnú konkurenciu. Pred pár mesiacmi predstavený Mercedes-Benz EQS prekvapil skvelým dojazdom až 770 km (WLTP), čím prekonáva Model S Plaid s odhadom dojazdu na úrovni 628 km. Verzia Model S Long Range prejde na jedno nabitie 663 km. Mercedes EQS sa však už začal sériovo vyrábať.

Ďalším luxusným elektromobilom, ktorý dojazdom poráža Model S, je americký startup Lucid. Jeho model Air vo verzii Dream Edition prejde 809 km. Ten sa už mal začať sériovo vyrábať v druhom kvartáli 2021, no na cesty sa ešte nedostal. Známy je len jeden plne funkčný kus vozidla v produkčnej verzii.

7. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+