MojElektromobil

Hoci sú elektormobily Tesla poriadne “connected” a dokážu zaznamenávať a brať do úvahy množstvo údajov, Tesla nedávala majiteľom prístup k dátam z “čiernej skrinky”. To sa však mení a vďaka Event Data Recorder (EDR) budú aktuálne verejne dostupné. Pomocou toho môžu byť dáta z nehody využité majiteľmi pre potreby polície a poisťovní.

Doteraz to bolo možné len pre Teslu a dáta z nárazu používala na svoju obranu. Žalovali ju napríklad v Južnej Kórei, ktorá tvrdila, že jej Model X sa rozbehol v garáži sám od seba. Tesla však vďaka dátam dokázala, že pri údajnom samovoľnom rozbehu veru “asistoval” aj fyzicky stlačený plynový pedál… Pri inom prípade zase Tesla dokázala vyvrátiť, že by za nehodu mohol jej Autopilot.

Náš tip
Šofér Tesly s alkoholom v krvi sa obhajoval, že jeho Model S zaňho riadil autopilot

Dáta z Autopilota zatiaľ nebudú verejne dostupné

Pred tým začal EDR zaznamenávať nehodu len v prípade, že vystrelili airbagy. Aktuálne však zbiera komplexnejšie dáta vďaka prepojeniu s ďalšími senzormi. Zachytí rýchlosť auta, funkciu bŕzd, riadenie, aktivitu ABS, či bol vodič pripútaný a ďalšie. Záznamy z Autopilota či z kamier, ktoré Autopilot využíva, však EDR neposkytne. Tieto záznamy bude mať zatiaľ k dispozícii len Tesla kvôli ďalším analýzam. Elon Musk však sľubuje, že pracujú na funkciách palubnej kamery, ktorá využije práve dáta z kamery Autopilota.

Náš tip
Tesla Model X je najbezpečnejším SUV, aké sa kedy podrobilo crash testom

Aký je význam prístupu k EDR?

Význam sprístupnenia EDR je v tom, že ľudia budú môcť jednoduchšie pristupovať k dátam z nehody. Je to umožnené prostredníctvom CAN USB adaptéra (PCAN-USB) a novej aktualizácie softvéru. Mimochodom, dáta budú dostupné len v prípade nehody.

Na stránke electrek.co nájdete návod, ako sa dostať k takýmto dátam z Tesla Model S.

Zdroj: electrek.co

13. marca 2018
Fotománia

+