MojElektromobil

Majiteľ vozidiel Tesla a známy priaznivec elektromobility, Hansjörg Gemmingen, si v polovici júla získal zaslúženú pozornosť technologickej obce. Na svojom sedane Tesla Model S vtedy úspešne prekonal 900 000 kilometrov.

Pri tomto čísle ale rozhodne neskončil a viac-menej si predsavzal, že do konca kalendárneho roka 2019 so svojím elektrickým štvorkolesovým miláčikom prekoná magickú miliónovú hranicu.

Každému, kto Gemmingenov príbeh aspoň trochu sledoval, muselo byť jasné, že túto neštandardnú výzvu sa mu nakoniec podarí splniť. V ostatných týždňoch dokonca začalo byť jasné, že to zvládne s poriadnym náskokom pred šibeničným termínom.

Na ukazovateli najazdených kilometrov v Gemmingenovej Tesle Model S 85 totiž už včera, 27. 11. 2019, svietil údaj 998 000 kilometrov, takže bolo zjavné, že posledné dve tisícky nebudú predstavovať žiaden problém.

Rekordný miliónty kilometer sa mu poradilo prejsť práve dnes, 28. 11. 2019 po 11. hodine. Rekord taktiež zapíšu do Guinessovej knihy rekordov.

Vďaka tomuto neúnavnému elektromotoristovi teraz po svete jazdí rekordná Tesla, ktorá má za sebou úspešných milión kilometrov. Gemmingen pritom zvykol hovoriť, že si vždy chcel len naplno vyskúšať a užívať každodenný život za volantom elektromobilu.

Druhá batéria

Po prekonaní 900 000 km hranice sme sa od majiteľa dozvedeli, že na svojom elektrickom sedane počas tohoto obdobia raz vymieňal batériu, čo podľa dostupných informácií prebehlo v rámci záruky. Tesla totiž poskytuje na Model S a Model X záruku na motor a batériu až 8 rokov bez obmedzenia počtu kilometrov. S terajšou batériou najazdil už takmer pol milióna kilometrov.

V tomto prípade treba dodať, že Gemmingenov elektromobil Tesla Model S P85 pochádza z prvej výrobnej várky, takže ešte nemal úplne vyladené všetky súčasti.

To sa spočiatku prejavilo pri elektromotore – Performance verzie motorov boli v ich začiatkoch problémové a výmenu motoru zažil 3-krát. S posledným štvrtým motorom však najazdil už 680 000 kilometrov.

Keďže ide o veľkú vec, určite vznikne množstvo rozhovorov, z ktorých sa dozvieme všetky podrobnosti, a to aj o tom, aké servisné úkony museli byť počas tohto dobrodružstva vykonané.

14 000 kilometrov mesačne

Hansjörg Gemmingen má svoju “miliónovú” Teslu od roku 2013. Najazdil v priemere takmer 14 000 kilometrov mesačne, čo je viac, ako väčšina ľudí najazdí za celý rok. Napriek obrovskému nájazdu ho elektromobil nijako neobmedzuje. Len šetrením na palive po započítaní ceny elektriny sa mu celá investovaná čiastka do auta už dávno vrátila.

Ďalšou zaujímavosťou je, že ak by rovnaký počet kilometrov najazdil na spaľovacom vozidle, vypustil by do ovzdušia až 120 ton CO2.

Majiteľ spomína aj to, ako sa staral o batériu. To sa ale nijakým spôsobom nelíši z bežne zaužívaných odporúčaní – nabíja cez noc doma do 90 %, na Superchargeroch nabíja iba na dlhších cestách.

Rebríček Tesla High Mileage Leaderboard zoraďuje majiteľov Tesiel s najvyšším počtom najazdených kilometrov. Hansjörg Gemmingen v tabuľke obsadzuje až dve pozície – so svojou práve prekonanou magickou miliónovou hranicou drží prvé miesto, no úctyhodnú najazdenú vzdialenosť dosiahol aj na prvej generácii Tesle Roadster. So 620 000 kilometrami drží 5. miesto.

Milión kilometrov v každom prípade musel priniesť kopu zaujímavých a praktických poznatkov, ktoré teraz môžu značne obohatiť celú komunitu elektromobility. Zostáva len pevne dúfať, že sa o ne pán Gemmingen postupne podelí. O všetkom vás samozrejme budeme informovať.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

28. novembra 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+