MojElektromobil

Dnešok je jedným z najdôležitejších dní v histórii Tesly. Minimálne v rámci jej európskych plánov tomu tak určite je. Práve dnes totiž prebieha po mesiacoch príprav a byrokracie slávnostné otvorenie nemeckej fabriky Giga Berlin. Situovaná je v meste Grünheide.

Hoci prvotné otvorenie a prezentácia výrobných liniek prebehli už v októbri 2021, oficiálne uvedenie do riadnej prevádzky prebieha až dnes. Pri tejto príležitosti bude prítomný aj Elon Musk, ktorý do rúk majiteľov odovzdá prvé elektromobily Tesla Model Y z nemeckej produkcie.

Karoséria každých 45 sekúnd

Riadne spustenie výroby vo veľkovýrobnej továrni Giga Berlin predstavuje kľúčový krok pre posilnenie výroby a ďalšie zlepšenie celkovej pozície Tesly ako lídra v segmente elektromobilov. Továreň bude podľa dostupných informácií schopná vyprodukovať karosériu pre jedno elektrické vozidlo každých 45 sekúnd.

To znamená, že denná produkcia môže dosiahnuť takmer 2000 karosérií, a pri objeme ročnej výroby sa priblížime k číslu 700 000. Samozrejme, že v tomto prípade ide o hrubý odhad pri nepretržitej prevádzke, pričom treba zohľadniť aj veci ako pravidelná údržba výrobných strojov či odstávky z technických dôvodov. Aj napriek tomu sa ale odhaduje, že Tesle nová fabrika posilní ročnú výrobu o približne pol milióna áut.

Počas prvotnej fázy by veľkofabrika Giga Berlin mala produkovať 5000 karosérií pre vozidlá Tesla Model Y týždenne. Do konca roka 2022 následne dôjde k posilneniu výroby a produkcia sa zdvojnásobí.

Pomáha tomu hlavne vysoká miere automatizácie pomocou výrobných robotov. Tých má byť do celého výrobného procesu zapojených viac než štyristo. Pôvodne sa očakávalo, že riadna výroba bude spustená už v novembri 2021, no nakoniec sa všetko skomplikovalo a reálne k tomu dochádza až dnes.

Prvá európska Gigafactory

Najväčším problémom bolo získanie potrebných environmentálnych povolení. Vybudovanie nemeckej Gigafactory predstavuje jednu z najväčších investícii do automobilového priemyslu v nedávnej histórii – 5 miliárd €. Zamestnávať bude 12 000 ľudí. Ide vôbec o prvú výrobnú fabriku Tesly v Európe, celkovo štvrtú na svete. Jej oficiálny názov znie Giga Berlin-Brandenburg.

Pred časom sa síce objavili informácie, že Tesla plánuje svoju Gigafactory na Slovensku. Nakoniec sa ale ukázalo, že išlo len o prešpekulovaný podvod.

Náš tip
Známy koncern hlási: Na rok 2022 máme elektromobily prakticky vypredané
22. marca 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+