MojElektromobil

Očakávaný elektromobil Tesla Model Y sa už v najbližších dňoch dočká svojho oficiálneho uvedenia do Európy, s čím sú priamo prepojené plánované odovzdávky do rúk čerstvých majiteľov.

Automobilka ho nebude nateraz ešte vyrábať pri Berlíne, pretože ešte nebola dokončená výstavba fabriky, pôjde teda o import z Číny. Celkovo to vyzerá tak, že práve čínska Gigafactory bude slúžiť ako primárne exportné centrum pre zákazníkov v Európe.

V súvislosti s dodávanými vozidlami pred časom vznikli na strane budúcich majiteľov určité obavy spojené s koncovou konfiguráciou jednotlivých vozidiel. Podpísala sa na nich skutočnosť, že pre Model Y sú dostupné viaceré verzie batérií.

S novými informáciami o batériách používaných pre európske modely prišiel portál teslamag.de. Vyplýva z nich, že základný Model 3 by mohol čoskoro dostať väčšiu akumulátorovú batériu a spoločnosť Tesla zrejme pripravila uvedenie Modelu Y už priamo v tomto variante.

Tesla Model 3 Standard Range Plus s dojazdom 491 kilometrov

Informácie pochádzajú z dokumentov o typových schváleniach pre európsky trh, ktoré zverejnil člen fóra Tesla Fahrer und Freunde a vyzerajú autenticky. Ak sú skutočne správne, dojazd Modelu 3 Standard Range Plus, aktuálne najlacnejšej verzie Tesly, by sa mal čoskoro opätovne zvýšiť.

Osadením batérie z produkcie CATL, ktorá má kapacitu 60 kWh by mal dojazd narásť zo súčasných 448 kilometrov až na 491 kilometrov (podľa metodiky WLTP). V praxi to znamená, že dojazd by sa mal zvýšiť o približne 10% s novým dojazdom. Tesla po tomto vylepšení výrazne polepší v oblasti konkurenčného boja.

Tesla Model Y Standard Range s rovnakými batériami

Zo zverejnených dokumentov ďalej vyplýva aj to, že Tesla Model Y Standard Range dodávaný v Európe bude s najväčšou pravdepodobnosťou obsahovať totožnú, 60 kWh LFP batériu ako vynovený Model 3 Standard Range Plus.

V technických špecifikáciách pri dojazde figuruje údaj 455 kilometrov (podľa WLTP), čo je rovnaká hodnota, ktorá svieti pri vozidlách Tesla Model Y Standard Range vyrábaných v Číne. To by v praxi znamenalo, že Model Y Standard Range už čoskoro dorazí aj do Európy.

Pre Európskych zákazníkov je Tesla Model Y aktuálne dostupný vo verziách Long Range a Performance. Vzhľadom na najnovší vývoj sa však očakáva, že na lacnejšiu verziu Standard Range so spomínaným dojazdom 455 kilometrov sa nebude čakať príliš dlho.

V Číne táto verzia do ponuky dorazila približne šesť mesiacov po spustení predaja Tesla Model Y v prevedení Long Range a Performance. Predpoklad o blízkej európskej dostupnosti sa opiera o skutočnosť, že vykonaná už bola potrebná registrácia.

Závod Gigafactory 4 s meškaním

Európsky výrobný závod spoločnosti Tesla sa stavia v Grünheide neďaleko Berlína (Brandenbursko) s odhadovanými nákladmi 5,8 miliardy eur. Jeho výstavba sa oproti predpokladanému termínu ukončenia oneskorí, pretože ju sprevádzali rôzne ťažkosti. Plocha tohto výrobného strediska sa rozprestiera na rozmeroch 420 futbalových ihrísk.

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk sa nedávno stretol so zástupcami Nemecka, aby diskutovali o zvyšných úlohách, dotýkajúcich sa spustenia prevádzky. Momentálne nie je úplne jasné, kedy sa spustí výroba. Očakávané otvorenie posunula Tesla na koniec roka 2021. Konečné schválenie ešte musí dať environmentálna agentúra v Brandenbursku – znamená to, že nemožno vylúčiť ďalší posun, až do roku 2022.

Náš tip
Dočkali sme sa. Prvé SUV Tesla Model Y môže byť na Slovensku už koncom augusta


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

13. augusta 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+