MojElektromobil

Pre niektorých pripomína nadchádzajúci Tesla Cybertruck ťažkopádne navrhnutý pickup, ktorý pôsobí ako veľká hromada kovu. Pre iných je karoséria pickupu z nerezovej ocele a odvážny dizajn inšpirovaný sci-fi dôkazom geniality Elona Muska v automobilovom priemysle. Port Businessinsider sa pozrel na to, ako tento dizajn hodnotia umelci a dizajnéri.

Odpoveď závisí od toho, koho priamo sa opýtate na možno najkontroverznejšie vozidlo v nedávnej histórii. Zistilo sa, že žiadny z oslovených odborníkov nebol veľkým fanúšikom tohto modelu a najmä jeho dizajnu.

Paul Snyder, prednosta katedry dizajnu dopravných prostriedkov na College for Creative Studies v Detroite, sa vyjadril, že veľmi netúži stretávať Cybertruck na svojej ulici a pred svojou prácou. “Nie je to niečo, čo by som navrhol alebo kúpil,” dodal s odkazom na ploché povrchy a tvary vozidla.

Takto bude vyzerať predný kufor vozidla | Zdroj: Old Spice známy tiež ako Ben, Cybertruck Owners Club

Často sa stáva, že automobilky predstavia odvážne počiatočné návrhy nového modelu a neskôr ich mierne upravia. Avšak Cybertrucky, ktoré sme mohli vidieť na sociálnych sieťach, vyzerajú takmer identicky s tým, ktorý Tesla predstavila pred takmer štyrmi rokmi. Namiesto klasického tvaru pickupu má elektromobil trojuholníkový dizajn. Jeho karoséria je rovná ako doska, nie zakrivená ako konkurencia od Fordu či General Motors.

“Dizajnová estetika vysielajúca správu ‘Veľké fuj’ všetkým,” povedal Snyder, ktorý má na svojom konte návrhy ako Honda Odyssey alebo Ford Flex SUV.

Dizajn nie je jedinou diskutabilnou záležitosťou Cybertrucku

Matteo Licata, bývalý automobilový dizajnér a profesor dizajnovej histórie na talianskej škole IAAD, ocenil odvahu Tesly. “Môžem sa stotožniť s takýmto lo-fi estetickým prístupom, brutálnym dizajnom, ktorý mi pripomína origami autá,” povedal.

Geoff Wardle, bývalý výkonný riaditeľ katedry dopravných systémov na ArtCenter College of Design v Kalifornii, povedal, že Cybertruck nie je jeho šálkou kávy. “Osobne ma neoslovuje. Myslím si, že vyzerá priveľmi surovo,” uviedol. Domnieva sa však, že tento výrazný a extrémny vzhľad môže byť populárny medzi fanúšikmi Muska.

Či Cybertruck obstojí v teste času je ďalšou otázkou. Snyder hovorí, že jednoduchosť a čistota sú základom nadčasového dizajnu, a možno sa to týka aj Tesly. “Môžeme povedať, že Cybertruck je jednoduchý a čistý – do takej miery, že vyzerá ako detská hračka z Lega,” uviedol.

Náš tip
Centrum Štokholmu bude čistejšie. Spaľovacie autá dostanú úplný zákaz
12. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+