MojElektromobil

So zákazmi spaľovacích motorov sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Asi viete, že v Európe sa už po roku 2035 má zakázať predaj automobilov so spaľovacím motorom. Niektoré krajiny však s týmto nariadením nesúhlasia, iné sa zas rozhodli zakročiť oveľa skôr. Jednou z takých je aj Švédsko, ktoré sa snaží vytlačiť spaľováky z centra Štokholmu, informuje News.com.

Centrum hlavého mesta sa tak má stať lepším pre život. Aspoň tak to tvrdí miestna vláda. Tento krok argumentuje tým, že v poslednej dobe sa stále častejšie rozmáhajú ochorenia dýchacej sústavy u detí, a tiež narastá počet pri senioroch. Práve to sú dve najzraniteľnejšie skupiny a je potrebné ich chrániť. Mesto tak plánuje vytvoriť zónu veľkú cca 20 blokov.

Tá ma zahŕňať najrušnejšie obchodné aj pamiatkové zóny, kde sa cez deň premelie najviac ľudí. Ekologická zóna umožní prístup len elektrickým autám, no pri väčších dodávkach aj plug-in hybridom. Výnimku dostanú už samozrejme policajti, zdravotnícke vozidlá či sanitky. Rovnako sa so svojim starším spaľovacím autom dostanú do zóny aj obyvatelia so zdravotným znevýhodnením a postihnutím.

stokholm
Zákaz spaľovákov v centre má začať platiť od 2025 Zdroj: News.com

Toto sa však nepáči najmä dopravným spoločnostiam, ktorý tento nápad označujú ako uponáhľaný a nepripravený. Podľa nich už od roku znížili emisie svojej flotily už o 34 %, no nie je reálne sa takto rýchlo prispôsobiť zmene. Tá ma začať oficiálne platiť už od roku 2025, čo mnohí považujú za pritiahnuté za vlasy a veľmi nepremyslený krok.

Vo Švédsku však už pred nedávnom zmenili svoje “prestrelené” očakávania v prognóze registrovaných EV. Podľa nich totiž v roku 2023 mali tvoriť elektrické vozidlá40 % celkových predajov vozidiel v krajine. Tento odhad však boli pri vývoji trhu nútení upraviť na 35 %. Štokholm nie je prvým mestom v EÚ, ktoré prišlo s podobným zákazom.

Prešlo by niečo podobné aj u nás?

V belgickom Bruseli sa v decembri minulého roka rozhodli vytlačiť neekologické dopravné prostriedky z desiatich ulíc v centre mesta. Dokonca aj Londýn v auguste rozšíril zónu s ultra-nízkymi emisiami o ďalšie časti. Susedné Oslo v Nórsku rozmýšľa rovnako nad vytlačením spaľovákov z centra mesta, kde od roku 2025 chcú zrušiť prístup nákladných vozidiel do takejto zóny a od 2027 by mali nasledovať osobné vozidlá.

U nás v Bratislave sa snažíme vyčistiť vzduch spomalením dopravy na nábreží Dunaja a pridaním cyklopruhov pred zimným obdobím. Nič podobné ako vo Švédsku by však asi u nás nemalo zmysel, pretože úroveň elektromobility na Slovensku je stále na nízkych hodnotách. Po meste by tak chodili asi len električky.

Náš tip
Ako je možné, že niektoré čínske automobilky prerábajú aj 33 000 € na jednom elektromobile?
12. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+