MojElektromobil

Tragické strety s chodcami a všeobecné nedodržiavania pravidiel pri využívaní zdieľaných elektrických kolobežiek v Paríži vyústilo do zavedenia drastického opatrenia. Mesto prijalo úplný zákaz pre využívanie zdieľaných elektrických kolobežiek. Paríž bol jedným z prvých veľkých európskych miest, kde sa výraznejšie presadili a stal sa aj prvým európskym veľkomestom, ktoré zakázalo ich verejné prenajímanie. Informuje o tom spravodajský portál WWNO.

David Belliard, zástupca starostu zodpovedný za verejný priestor a mestskú mobilitu, vysvetľuje, že mesto už pred tromi rokmi prijalo prísnejšie pravidlá pre využívanie aj parkovanie a taktiež aj redukovalo počet služieb zameraných na prenajímanie elektrických kolobežiek, no ani tieto kroky nestačili. Mnoho kľúčových problémov, hlavne nekontrolované a nebezpečné používanie pretrvávalo naďalej.

Kolobežky boli vykázané z chodníkov, napriek tomu dochádzalo ku kolíziám, dokonca aj s tragickým koncom. Situácia preto dospela do takého štádia, že obyvatelia vyžadovali rázne riešenie vo forme zákazu. Prvotnú petíciu podpísalo 18 000 obyvateľov, čím sa docielilo to, že mesto do aprílového referenda zaradilo otázku o možnom zákaze zdieľaných kolobežiek. Za prijatie tohto opatrenia malo hlasovať až 89 % zúčastnených voličov.

Traja veľký prevádzkovatelia služieb zdieľanej mobility mali v Paríži približne 15 000 elektrických kolobežiek. Tie teraz po prijatí zákazu budú presunuté do iných miest. Treba však zdôrazniť, že parížsky zákaz sa týka služieb na krátkodobý prenájom. Elektrické kolobežky v osobnom vlastníctve sa po meste môžu naďalej preháňať. Výnimku má mať aj dlhodobý prenájom, ktorý využíva napríklad Volt.

Dôvod je celkom prostý. Pri krátkodobom prenájme sa ku kolobežkám dostávajú ľudia, ktorí nemajú dostatočné skúsenosti a často si nerobia príliš ťažkú hlavu z pravidiel. Na prílišnú voľnosť pri tomto type dopravných prostriedkov sa relatívne nedávno rozhodla pozrieť aj Európska únia, ktorá zavádza povinné zmluvné poistenie. Táto povinnosť sa dostala už aj ku našim susedom.

Náš tip
Česi zostali v pomykove. Vládny kabinet schválil povinné poistenie na elektrické kolobežky
4. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+