MojElektromobil

Ešte donedávna sa o tom hovorilo ako o blížiacej sa povinnosti, ktorú schválil Európsky parlament. Dnes je to už u našich susedov realitou, no napriek tomu ľudia nedokážu skrývať prekvapenie.

Reč je o rozšírení okruhu vozidiel, pre ktoré bude nutné uzatvoriť povinné zmluvné poistenie (PZP). Ako informuje portál TN.nova.cz, vládny kabinet na svojom tohtotýždňovom zasadnutí predložený návrh schválil.

To znamená, že po novom by sa u našich susedov mala povinnosť platiť zmluvné poistenie mala vzťahovať na všetky motorové vozidlá s konštrukčnou rýchlosťou vyššou ako 25 kilometrov za hodinu, ako aj na motorové vozidlá s konštrukčnou rýchlosťou vyššou ako 14 kilometrov za hodinu ak ich váha presahuje 25 kilogramov.

Český minister financií Zbyněk Stanjura vo vyhlásení potvrdil, že po schválení návrhu sa budú musieť poisťovať elektrické kolobežky, segwaye, snežné skútre, záhradné traktory, ale aj motorové golfové vozíky. Predtým ako nové povinnosti vstúpia do platnosti ich ešte musí schváliť parlament a podpísať prezident.

Treba upresniť aj to, že spomínaných vozidiel sa to netýka plošne. Vzťahuje sa to len na vozidlá, ktoré spĺňajú stanovené rýchlostné a váhové parametre. V prípade elektrických kolobežiek napríklad pôjde spravidla len o výkonnejšie modely, pretože väčšina “mestských modelov” má obmedzenú rýchlosť práve na 25 km/h, respektíve nepresahuje váhu 25 kilogramov.

Povinnosť sa nebude týkať ani malých elektrických vozidiel typu hoverboard či elektrických bicyklov. Ďalšou vecou je, že pri záhradných traktoroch je tiež veľmi výrazná výnimka – ak budú prevádzkované výhradne na pozemku bez prístupu verejnosti, tak poistené nemusia byť.

V konečnom dôsledku tak nová povinnosť nebude až tak extrémne prísna ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. V každom prípade si ale budú musieť majitelia v Česku poriadne overiť, či sa ich to týka alebo nie. Navyše je len otázkou času, kedy podobná úprava zákona prebehne aj na Slovensku.

Náš tip
Prieskum hovorí jasne: Elektrické kolobežky sú na Slovensku mimoriadne obľúbené
24. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+