MojElektromobil

Dojazd elektromobilov sa neustále predlžuje, buduje sa nová infraštruktúra, výkony nabíjacích staníc rastú… Dojazd nových elektomobilov je pre drvivú väčšinu vodičov dostačujúci a ani nabíjacia infraštruktúra na tom nie je zle. Dojem z používania elektromobilov však asi najviac kazí relatívne zdĺhavé nabíjanie. A to aj napriek stále výkonnejším nabíjačkám. To sa chystá napraviť izraelská spoločnosť StoreDot a jej technológia FlashBattery.

Jedna z najvýkonnejších a najrozšírenejších nabíjacích staníc Tesla Supercharger dokáže nabiť 90 kWh batériu Tesly Modelu S (cca 470 km dojazd podľa EPA) z 10 % na 80 % kapacity za 40 minut. To znamená rýchlosť nabíjania 270 km za pol hodinu. V porovnaní s minulosťou je to expresne rýchle nabíjanie, avšak v dnešnej uponáhľanej dobe je to pre väčšinu vodičov neakceptovateľne veľa.

S riešením tohto problému zdá sa prichádza z Izraela. Vďaka technológii FlashBattery od spoločnosti StoreDot by malo trvať nabíjanie na získanie 480 km dojazdu približne 5 minút. Práve 480 km dojazd sľubuje väčšina elektrických konceptov, ktoré sa chystajú do výroby v najbližších rokoch. Nie je však známe, aké nabíjacie stanice budú potrebné na dosiahnutie spomínaných “čísel”.

Nielen expresné nabíjanie…

Spoločnosť StoreDot nie je tvorcom žiadnej zázračnej supervýkonnej nabíjačky. Uvedomuje si limity súčasných Li-Ion batérií, ktoré trpia hlavne kvôli použitiu grafitu. Ten znižuje odolnosť batérie. Preto vyvinula novú technológiu výroby batérie na báze peptidových molekúl. Tá umožňuje rýchle nabíjanie spôsobom super-kondenzátora a zároveň pomalé vybíjanie.

storedot flashbattery

Kľúčová chemická zlúčenina použitá v batérii nie je podľa StoreDot horľavá, má vyššiu teplotu spaľovania, dá sa jednoducho a lacno vyrobiť a je aj ekologická. Spoločnosť StoreDot už svoju zázračnú technológiu stihla predviesť na nedávnej akcii CUBE Tech Fair v Berlíne. Technológia FlashBattery je vraj v štádiu finálneho dolaďovania a v prvých elektromobiloch by sa mala objaviť do 3 rokov.

Veríme, že spoločnosti sa podarí naplniť všetky sľuby a jej technológia bude natoľko úspešná, že sa masovo rozšíri do elektromobilov. Možno práve ona bude chýbajúcim dielikom skladačky, stojacou za úspechom elektromobility.

Zdroj: tlačová správa

eautoportal zdielanie

16. mája 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+