MojElektromobil

Severské krajiny berú elektromobilitu a životné prostredie naozaj vážne. Zatiaľ čo Nórsko nám môže ísť príkladom v počte predaných elektrických vozidiel a je absolútnym lídrom na svete, Švédsko teraz zavádza zaujímavú formu podpory pre firmy. Na tému upozornil švédsky portál energimyndingheten.

Podpora ako sa patrí

Vláda v krajine rozhodla, že firmy budú dostávať finančnú podporu za to, že svoju flotilu vozidiel rozšíria o elektrické. Švédska energetická agentúra dostala za úlohu vyplácať ju od 13. februára tohto roka. O čo vlastne ide a aké sú podmienky?

Mohlo by vás zaujímať:

Je to pomerne jednoduché. Tento finančný stimul neplatí pre bežné osobné vozidlá. Konkrétne musí ísť o úžitkové vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony. O prémiu sa môžu uchádzať firmy, obce aj regióny, ktoré sa chystajú kúpiť takýto úžitkový elektromobil. Hlavným dôvodom tohto rozhodnutia je podpora predaja, zníženie emisií skleníkových plynov a v neposlednom rade aj zníženie hluku. Podpora platí nielen pre úžitkové elektromobily, ale aj vozidlá na vodíkový pohon.

test Dacia Spring Cargo
Dacia Spring Cargo

Výška finančného bonusu závisí od cenového rozdielu medzi elektrickým a porovnateľným spaľovacím modelom s hornou hranicou 30 percent oprávnených nákladov. Maximálna výška bonusu je 50-tisíc švédskych korún, čo je približne 4 460 eur. Od januára budúceho roka maximálna výška bonusu klesne na 40 000 SEK a od júla 2025 na 30 000 SEK. Podpora bude ukončená 1. októbra 2025.

Elektromobilite vo firmách sa venuje aj eFleet Day

Obľúbené podujatie opäť prichádza aj v roku 2024, a to v lepšej forme, ako kedykoľvek predtým. Dlhší program, dvojnásobne väčší priestor pre vystavovateľov, väčšia kapacita pre účastníkov a ešte viac praktických informácií zo sveta firemnej elektromobility Toto všetko môžete zažiť na vlastnej koži aj vy, a to 10. apríla 2024.

Prednášky a diskusie postavené na reálnych dátach od zákazníkov, ktorí už elektrické autá používajú. Testovacie jazdy na najnovších elektrických vozidlách spolu s ukážkou nabíjacích riešení, aj o tom bude eFleet Day 2024.

Náš tip
eFleet Day 2024 otvorí kľúčové témy o elektromobilite vo firmách. Tomuto sa bude venovať
20. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+