MojElektromobil

Policajné autá na Slovensku prešli žiadanou modernizáciou. Policajný zbor má nové elektromobily aj plug-in hybridné vozidlá. Teraz však prichádza nový problém. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok túto modernizáciu kritizuje. Tvrdí, že plug-in hybridné autá nemá polícia kde nabíjať a nákup považuje za zbytočný a predražený, informuje rtvs.

Mohlo by vás zaujímať:

Plug-in hybridy boli nakúpené z plánu obnovy a celkovo ich je viac ako 600. Problémom má byť dlhé nabíjanie, ktoré policajtov počas služby zdržiava. Minister tvrdí, že na to jednoducho nie je čas, a tak vozidlá nabíjané nie sú. Problém by sa určite vyriešil, keby sa vozidlá nabíjali napríklad v noci, prípadne počas prestávky.

Polícia nevyužíva potenciál PHEV naplno

Momentálne nie je tak potenciál PHEV vozidiel využitý naplno, ak sa nenabíjajú, fungujú len ako hladké hybridy. Samotná spotreba paliva je síce vďaka energii z rekuperácie menšia, no stále to nie je to, čo by malo byť cieľom. Pri takomto využívaní je bohužiaľ faktom to, že nákup takýchto vozidiel bol zbytočný. Potrebné je preto zamerať sa na to, ako by sa to mohlo využívanie zlepšiť.

Bývalý minister vnútra, Roman Mikulec, tvrdí, že nákup elektrifikovaných vozidiel bol požiadavkou Európskej únie, uvádza rtvs. Bolo to jedinou možnosťou,  inak by neboli žiadne vozidlá.

„Tam nie je o čom diskutovať, inak by vozidlá neboli, keďže tam boli nejaké obmedzenia na emisie a k tomu sme samozrejme obstarali dostatočný počet nabíjacích bodov, ktoré sú distribuované po celom Slovensku. Bolo ich myslím, ak sa nemýlim 400.“

Problémom je údajne aj chýbajúca infraštruktúra, ktorá nieje prispôsobená pre potreby policajného zboru. Mikulec tvrdí, že počas toho, keď bol vo funkcii ministra, začali školenia pre policajtov, aby vedeli,  ako efektívne využiť čas tak, aby boli vozidlá čo najviac nabité.

Skúsenosti sú pozitívne

So zástupcami slovenskej polície sme sa na tému elektrifikovaných vozidiel porozprávali aj my a zistili sme niekoľko zaujímavých informácií. Napríklad aj to, že policajný zbor momentálne disponuje 752 vozidlami s elektrickým alebo plug-in hybridným pohonom. 120x BMW X3, 5x Citroën Jumpy, 10x KIA EV6, 101x KIA Sportage, 83x Škoda Enyaq, 33x Škoda Octavia, 400x Toyota RAV4.

Viac podrobnejších informácií nájdete v článku Policajné elektromobily a plug-in hybridy: Aké sú doterajšie skúsenosti a budúce plány?

Náš tip
Majitelia Cybertrucku by mali zvážiť odstránenie aerodynamických krytov kolies. Prečo?
14. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+