MojElektromobil

Už niekoľkokrát sme písali o policajných oddeleniach v rôznych častiach sveta, ktoré si do svojho vozového parku integrovali aj Tesly. Policajné oddelenie v Los Angeles používa Model S, rovnako aj Policajné oddelenie v Denveri a Luxembursku. Polícia v Ontáriu zase stavila na Model X. Aktuálne má zálusk na Tesla Model X aj švajčiarska polícia v Basel. Tí sa chystajú vymeniť časť svojich vozidiel za Tesla Model X-100D spolu v hodnote skoro milión frankov. A hoci sú elektromobily Elona Muska pre nich v priemere o 50-tisíc drahšie ako bežné dízlové autá, policajné oddelenie sa snaží pozerať do budúcnosti – veria, že táto investícia sa im už čoskoro vyplatí.

Dôvodov je hneď niekoľko

Polícia vidí plusy v tom, že sa im vyššie počiatočné investície vrátia časom za odbúranie poplatkov za pohonné hmoty. Treba brať do úvahy, že policajné autá určená na “obchôdzky” sú v prevádzke celý deň. Hodnota emisií na policajné oddelenie sa teda rapídne zníži. Ďalší z dôvodov je aj ekologické hľadisko. Tesla Model X spĺňa požiadavky policajného oddelenia aj z hľadiska rýchlosti a dojazdu. Denne prejdú policajti asi 200 km, pričom Model X prejde na jedno nabitie do 300 km.

Navyše, Tesla Model X má dobré manipulačné vlastnosti – vysoké zaťaženie, dostatok úložného priestoru, je rýchla a na rozdiel od klasických automobilov si v priemere vyžaduje nižšie náklady na prevádzku a údržbu. Navyše, drží si dobrú cenu aj v prípade ďalšie odkúpenia. Tesla ponúka aj skvelé technické vybavenie a softvér je možné aktualizovať.

Nákup Tesiel má však aj svojich odporcov

Ozývajú sa hlasy, prečo chce polícia minúť toľko peňazí na Teslu, ktorú ešte nemajú odskúšanú v teréne. Podľa niektorých by sa mal brať do úvahy vozidlá od BMW či Mercedesu, kde by mohli dať automobilky navyše zrejme aj zľavu. V prípade odporcov je však v hre len počiatočná investícia…

Zdroj: electrek.co


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

19. marca 2018
Fotománia

+