MojElektromobil

Elektromobilita sa pomaly rozširuje do celého sveta a nabíjačky je možné nájsť aj v krajinách, kde by ste to naozaj nečakali. Európa je nimi doslova posiata a neustále pribúdajú ďalšie. Ak často cestujete smerom na juh-juhovýchod, určite sa potešíte rozhodnutiu zo Srbska. Krajina postaví popri svojich diaľniciach 80 nových nabíjačiek pre elektromobily, a to do mája budúceho roka. Na tému upozornil portál seenews.

Cieľom tohto rozhodnutia je ponúknuť čo najlepšiu alternatívu k infraštruktúre čerpacích staníc v Srbsku, uviedol Goran Vesic, tamojší minister dopravy. Počas dlhšej cesty elektromobilom, kedy je potrebné dobiť jeho batériu, je výhodné mať nabíjačky postavené priamo na diaľnici, najmä z časového hľadiska. Veľkou výhodou je to, že nie je potrebné zabáčať niekam do mesta alebo dediny a hľadať nabíjačku tam, čo by cestu zbytočne predĺžilo. Stavať nabíjačky priamo na hlavných ťahoch je preto ideálne.

Každý nabíjací bod s výkonom minimálne 150 kW

V rámci jedného z tendrov sa postaví 16 nových “zelených miest” na existujúcich odpočívadlách, na ktorých bude nainštalovaných 5 až 20 nabíjacích bodov pre elektromobily. Každý z nabíjacích bodov má ponúknuť výkon minimálne 150 kW. Do konca novembra tohto roka by malo byť vybudovaných 6 takýchto miest celkovo s 30 nabíjacími bodmi. V nasledujúcich piatich mesiacoch budú postavené ďalšie dve. Ako bolo spomenuté vyššie, v máji budúceho roka by malo byť k dispozícii 80 nabíjačiek.

Nemali by ste prehliadnuť:

Zdroj neuvádza, aký poskytovateľ nabíjacej infraštruktúry si to celé zoberie pod krídla a nabíjačky postaví. Vieme však, že nabíjačky budú vyrobené priamo v Srbsku. Srbsko patrí vo všeobecnosti medzi krajiny s najmenej rozvinutou nabíjacou infraštruktúrou v Európe, takže každá nabíjačka navyše sa môže hodiť.

Náš tip
Nabíjanie zadarmo skončilo. Nabíjacie stanice pri známom reťazci preberá partnerská sieť
4. júla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+