MojElektromobil

Holandský startup Lightyear, ktorý vyvíja solárny elektromobil, získal strategického partnera pre sériovú výrobu. Je ním firma Valmet Automotive a vozidlo bude vyrábať vo Fínsku.

Lightyear One vstupuje do sériovej výroby

Firma Lightyear oznámila, že jej solárny elektromobil sa už čoskoro začne sériovo vyrábať. Podpísala totiž memorandum o porozumení s firmou Valmet Automotive, ktorá má desiatky rokov skúseností so sériovou výrobou a vyše dekádu skúseností s výrobou elektromobilov. Model Lightyear One sa bude vyrábať v jej fabrike v meste Uusikaupunki vo Fínsku už v prvej polovici roka 2022.

Ešte v roku 2022 sú naplánované aj dodávky vozidla zákazníkom. V prvej várke Lightyear vyrobí limitovanú sériu modelu s 946 kusmi. Podpísaniu memoranda o porozumení predchádzal detailný výberový proces. Lightyear si vybral práve firmu Valmet kvôli tomu, že ide o uznávaného výrobcu, spolupracuje s etablovanými značkami, ale aj so startupmi a má dlhoročné skúsenosti s výrobou elektricky poháňaných áut (už od roku 2009).

Lightyear One (Foto: Lightyear)
Lightyear One (Foto: Lightyear)

“Máme skúsenosti s výrobou automobilov a sme zameraní na elektromobilitu a batériové systémy. Sme pripravení vstúpiť do nových oblastí vo výrobe áut a sme potešení, že Lightyear si vybral práve nás.” hovorí výkonný riaditeľ Valmetu Olaf Bongwald. Valmet v posledných mesiacoch výrazne zvýšil investície do elektromobility, pričom veľa peňazí nalial do rozšírenia výroby batérií.

Firma Lightyear vznikla z tímu inžinierov z univerzity TU Eindhoven v roku 2016. V roku 2019 predstavili model One s deklarovanou spotrebou len 8,3 kWh / 100 km a dojazdom 725 km (WLTP). Len pred pár dňami vykonali prvý test v reálnych podmienkach, pričom sa firme podarilo reálne dosiahnuť dojazd 710 km. Teraz sa ho snažia ešte vylepšiť a doviesť do sériovej výroby.

100 000 áut v roku 2023

Už v roku 2019 sa firme podarilo predať 100 kusov modelu, no cenovka bola na úrovni až 150 000 eur. V plánoch je však aj lacný solárny elektromobil s cenovkou okolo 50-tisíc eur, pričom ambícia Lightyear je vyrábať až 100-tisíc kusov takého modelu ročne už v roku 2023.

Aktivity firmy financujú externí investori. V marci tohto roka oznámili zatiaľ najväčšiu investíciu vo výške 48 miliónov USD. V automobilovom priemysle je to však malý peniaz a firma už oznámila, že bude hľadať ďalšie investície. Tie budú potrebné hlavne pre lacnejší model s výrobnou kapacitou 100 000 kusov.

V Kalifornii vzniká podobný projekt

Za veľkou mlákou vznika ďalší sľubný projekt elektromobilu, ktorý je extrémne efektívny a má aj solárne panely integrované v karosérii. Do solárneho elektromobilu Aptera už investoval aj známy expert na reinžiniering a auto priemysel Sandy Munro. Tento model je ešte omnoho aerodynamickejší ako holandský Lightyear a vďaka svojmu tvaru vodnej kvapky dosiahne dojazd neuveriteľných 1 600 km.

Ide o trojkolku s omnoho menším využiteľným priestorom ako Lightyear One, no aj s výrazne nižšou cenovkou. Apteru si kúpite už od 25 900 USD a za top verziu si zaplatíte 46 900 USD.

Elektromobil Aptera (Foto: Aptera)
Solárny elektromobil Aptera (Foto: Aptera)


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

19. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+