MojElektromobil

Sion Power komerčne predstavil batérie pre elektromobily s mimoriadne vysokou energetickou hustotou. Teoreticky by mohla 100 kg batéria v elektromobile uložiť 40 kWh energie.

Batérie pre elektromobily Sion Power

Pre americkú firmu Sion Power, ako aj pre celý trh spotrebnej elektroniky a rapídne rastúci trh elektrických vozidiel ide o mimoriadny míľnik. Batériové články Licerion-EV s kovovým lítiom na anóde majú energetickú hustotu až 400 Wh / kg (700 Wh / l) a majú vo vačšie rozmery – 100 mm x 100 mm. Kapacita tohto článku je 17 Ah, no Sion predstavil aj menší, 6 Ah článok s rovnakou hustotou.

Batériový pack Sion Power s článkami Licerion-EV (Foto: Sion Power)
Batériový pack Sion Power s článkami Licerion-EV (Foto: Sion Power)

Sion tvrdí, že obidva články (6 Ah aj 17 Ah) sa už vyrábajú na pilotnej výrobnej linke vo fabrike v meste Tuscon v americkej Arizone. Po výrobe podliehajú externému nezávislému testovaniu. Zároveň tvrdí, že škálovanie batérií s vysokou energetickou hustotou do väčších formátov je veľká výzva.

Firma zatiaľ nepredstavila životnosť tohto článku. Starší batériový článok firmy s kapacitou 1,8 Ah má životnosť 800 cyklov so zostávajúcou kapacitou na úrovni 70% pôvodného stavu.

Firma ešte nemá dostatočnú výrobnú kapacitu vhodnú pre elektromobily a ani žiadnu zmluvu s konkrétnou automobilkou. Technologický riaditeľ firmy Dr. Urs Schoop hovorí, že sme už videli množstvo konceptov batérií s vysokou energetickou hustotou, no len pár z nich ich dokázalo komerčne vyrábať.

Batérie Sion Power - články Licerion-EV (Zdroj: Sion Power)
Batérie Sion Power – články Licerion-EV (Zdroj: Sion Power)

Porovnanie s článkami od Tesly

Pre porovnanie, súčasný elektromobil Tesla Model 3 má v podvozku tisíce batériových článkov Tesla 2170 s enegetickou hustotou 260 Wh / kg. Nové články Tesla 4680, ktoré americká automobilka vyvíja, budú mať najskôr hustotu 380 Wh / kg. Eventuálne však s upravenou chémiou bude mať tento článok hustotu 480-500 Wh / kg. Ide o články s najvyššou energetickou hustotou v dnešných elektromobiloch.

Pozrite si jediné video, ktoré Sion Power zverejnil o svojich batériách a aktivitách. Ide však o video zverejnené pred 4 rokmi a nereflektuje nedávno predstavený veľký formát batériových článkov:

 

7. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+