MojElektromobil

Solárny elektromobil Aptera s batériou a dojazdom cez 1 600 km dostal 4 milióny dolárov na rozbeh. Firma zaznamenala aj relatívne vysoký dopyt, hlási už vyše 7 000 predobjednávok.

O startupe Aptera sme vás informovali pred pár mesiacmi. Elektromobil s troma kolesami v mimoriadne aerodynamickom tvare má na povrchu fotovoltické panely a má aj batériu. Zo Slnka dokáže nabiť až 70 km denne a celkový dojazd top verzie je na úrovni 1 600 km.

Startup bol založený v roku 2006. Už vtedy sa snažili zakladatelia priniesť na trh super efektívnu trojkolku, no pravdepodobne nemali dosť financií na rozbeh a projekt vtedy stroskotal. Tentokrát to pôvodní zakladatelia skúšajú opäť a navrhli a postavili funkčný prototyp vozidla Aptera.

Extrémne efektívne vozidlo

Vozidlo je aj extrémne ľahké (816 kg), jeho koeficient odporu vzduchu je na úrovni (Cd) 0,13, čo sa nedá porovnať so žiadnym sériovo vyrábaným vozidlom. Najbližšie sú elektromobily nová Tesla Model S a Tesla Model 3 s koeficientom (Cd) 0,208, respektíve 0,23.

Vďaka vysokej efektívnosti môže mať model relatívne malú batériu. Dojazdom verzie s dojazdom 400 km stojí 25 900 USD (21 370€), verzia s 966 km stojí 34 900 USD (28 800€) a najlepšia verzia s dojazdom 1 600 km dostala cenovku od 44 900 USD (37 000€).

Do Aptery investoval známy expert

Pár mesiacov po predstavení sa dostavila aj finančná injekcia vo výške 4 milióny USD (3,3 mil. €). Tie pritiekli zčasti formou crowdfundingu, od súkromných investorov a investovala aj firma známeho experta na reverzné inžinierstvo Sandyho Munroa – Munro & Associates, Inc. Niet sa čo čudovať, Munro neskrýval po predstavení elektromobilu svoje nadšenie pre Apteru.

4 milióny dolárov nie je veľká suma v auto priemysle, no bude to stačiť na začiatok. Firma oznámila aj to, že sa presťahovala do väčších priestorov na vývoj a výrobu vozidla o rozlohe 5 600 metrov štvorcových. Firma registruje viac ako 7 000 predobjednávok, čo zodpovedá hodnote 250 miliónov dolárov v potencionálnych príjmoch.

Reakcia Sandyho Munra na solárny elektromobil Aptera:

 

 

 

20. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+