MojElektromobil

Poľský výrobca autobusov Solaris, potvrdil svoju doteraz najvýznamnejšiu objednávku na vodíkové autobusy. Záujem pochádza od talianskeho TPER (Trasporto Passeggeri Emilia-Romagna), ktorý dokončil objednávku na 130 autobusov s palivovými článkami, spolu s opciou na ďalších 140 kusov. Objednávka by mala byť realizovná už v najbližších rokoch, informuje Electrive.

Očakáva sa, že tieto autobusy budú ozdobou ulíc miest Bologna a Ferrara. Konkrétne 127 modelov Urbino 12 Hydrogen je určených pre Bolognu a zvyšné tri pre Ferrara. Termín dodania je rozložený na nasledujúce tri roky, pričom prvých 37 autobusov je naplánovaných na rok 2024 a ďalšie várky dorazia v rokoch 2025 a 2026.

Za všetkým je tender, ktorý spoločnosť TPER vyhlásila v decembri 2022. Táto iniciatíva v hodnote neuveriteľných 90 miliónov eur sa stala jedným z najvýznamnejších projektov autobusov s palivovými článkami v Európe. Solaris očividne získal výhradné dodávanie, čo predstavuje významný míľnik, pretože táto objednávka prevyšuje ich doteraz zaznamenané objednávky.

Autobus Urbino 12 Hydrogen, hlavný model tejto dohody, sa môže pochváliť palivovým článkom s výkonom 70 kW. Vďaka skladovaniu vodíka v piatich kompozitných nádržiach na vrchu vozidla má plne naplnený autobus potenciál prejsť približne 350 kilometrov.

Solaris Urbino 12 hydrogen
Solaris Urbino 12 hydrogen premáva aj v Bratislave | Zdroj: imhd.sk

Tento pokrok v oblasti udržateľnej dopravy finančne podporil fond EÚ novej generácie, ktorý zabezpečilo Mestské zastupiteľstvo v Bologni. Bologna, v ktorej žije takmer 400 000 obyvateľov, prijala tento prechod ako kľúčový pilier svojej „Bologna Mission“. Cieľ? Do roku 2030 dosiahnuť štatút klimaticky neutrálneho mesta. Ako dôkaz svojho záväzku vznikol v roku 2021 TPER zlúčením dopravných divízií ATC a FER, zodpovedných za cestnú dopravu v Bologni a Ferrare.

Solaris a Taliansko vôbec nepatria k neznámym kombináciám

Pôsobenie spoločnosti v Taliansku sa však neobmedzuje iba na TPER. Spoločnosť Azienda Veneziana della Mobilita (AVM) tiež podpísala objednávku na 90 vodíkových autobusov, ktoré by mali byť v prevádzke v Benátkach od novembra 2025, najneskôr do začiatku roka 2026. Samotné Benátky a Solaris však nei je vôbec nové spojenie. Už teraz majú v prevádzke 30 elektrických autobusov Urbino 12 a 4 vodíkové autobusy.

Solaris posilnil svoju pozíciu a upevnil sa ako preferovaný dodávateľ v rámci talianskej centrálnej obstarávacej agentúry. Toto umožňuje orgánom verejnej dopravy buď priamo nakupovať vozidlá, alebo vyzývať na výberové konania od overených dodávateľov, vrátane Solarisu. K dnešnému dňu spoločnosť tvrdí, že dodala v Taliansku približne 1 600 vozidiel, nepočítajúc nedávnu objednávku 400 vodíkových autobusov.

Náš tip
Peugeot práve predstavil svoj nový elektromobil. Čo očakávať od novej E-3008?

13. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+