MojElektromobil

Dobré elektrické vozidlá vhodné do mesta pribúdajú ako huby po daždi.Vyznačujú sa nielen kompaktnými rozmermi, ale aj veľmi nízkymi prevádzkovými nákladmi, nízkou spotrebou a už aj slušným dojazdom. Medzi takéto vozidlá patria aj elektrické Smarty. Už dlhšie kolujú rôzne fámy o tom, že automobilka pracuje na nástupcovi obľúbeného maličkého elektromobilu pre dvoch – Smart Fortwo. Viac informácií priniesol portál Electrive. Vozidlo by sa malo nazývať Smart #2.

Nová platforma, nový Smart #2

Výroba elektrického modelu Fortwo bola už ukončená a odvtedy sa špekuluje o tom, že automobilka začala vývoj elektromobilu novej generácie. Informácia teraz oficiálne potvrdil Dirk Adelmann, výkonný riaditeľ pre Európu. Taktiež oznámil, že vo vývoji je aj nová elektrická platforma pre takéto malé auto, ktorá dostala názov Electric Compact Architecture (ECA). Kedy by sme mohli nový elektromobil vidieť na cestách, zatiaľ nevieme.

Smart Fortwo
Smart Fortwo | Zdroj: Smart

Najväčšou výzvou tohto projektu majú byť náklady. Mercedes-Benz a Geely síce už spoločne platformu navrhol a momentálne prebiehajú diskusie s potenciálnymi partnermi, ktorí by mohli pomôcť optimalizovať náklady. Práce na platforme, ktorá bude základom nového dvojmiestneho elektromobilu, začali pred 2 mesiacmi.

Partnerom by mohol byť Renault

Výzvou je postaviť vozidlo s dĺžkou 2,7, maximálne 2,8 metra. Pre porovnanie, aktuálny Smart Fortwo je dlhý 2 695 mm a má 1873 mm rázvor. Zmestila sa doň len maličká batéria s kapacitou 17,6 kWh. So skracujúcou dĺžkou je samozrejme potrebné udržať aj vysoké bezpečnostné štandardy.

Mohlo by vás zaujímať:

Údajné rozhovory so zástupcami iných automobiliek zatiaľ želaný výsledok nepriniesli. Najbližšie je však Renault, ktorý tiež vyvíja malý elektromobil Twingo. Francúzska automobilka už partnerom Smartu bola, napríklad model Forfour a súčasné Twingo boli vyrobené v rovnakej továrni.

Smart Fortwo
Smart Fortwo | Zdroj: Smart

Automobilka tvrdí, že si chce udržať štvor alebo päťhviezdičkový štandard v hodnotení nárazových testov a vyvinutie novej platformy je pre toto kľúčové, pretože taká zatiaľ neexistuje. Podľa Adelmanna má takéto mini vozidlo veľký potenciál, a to hlavne vďaka kombinácii manévrovateľnosti, rozmerov a najmodernejšou technológiou. Cieľová skupina zákazníkov sa určite nájde.

Automobilka síce už nejaké odhady predajov má, no tie zatiaľ nekomentovala. Poznamenala však, že vozidlo by malo vzhľadom na príjemnú cenu ponúknuť aj prémiový pocit z jazdy.

Náš tip
Test Volvo EX30: Švédska imidžovka nielen do mesta
12. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+