MojElektromobil

Renault Espace je predĺženou 7-miestnou verziou hybridného SUV Austral s originálnym dizajnom, avšak korene modelu Espace siahajú až do osemdesiatych rokov minulého storočia. Generálny riaditeľ Renaultu pre platformu Ampr Medium, Oliver Brosse, hovorí, že automobilka zvažuje oživenie tohto modelu a jeho elektrifikáciu. Renault má záujem rozšíriť portfólio svojich elektromobilov aj do ďalších segmentov. Na tému upozornil portál Autocar.co.uk.

Renault Espace E-Tech
Renault Espace E-Tech

Vo vyjadrení spomína, že technicky by to nemal byť problém, no je potrebné zvážiť, či by bol o takéto vozidlo záujem od európskych zákazníkov. Elektrický 7-miestny Espace by mal byť postavený na čisto elektrickej platforme Ampr Medium. Na nej stoja aj podarené elektromobily Megane a Scenic. Konkurenciou by mal byť napríklad Volkswagen ID.Buzz, Kia EV9 či elektrické MPV z Číny.

Technologické výzvy

Postavenie takéhoto vozidla so sebou prinesie niekoľko zásadných technických výziev. Jednou z nich je napríklad to, že hmotnosť elektromobilu bude niekde na úrovni 2-2,2 tony, takže z technologického hľadiska je dôležité, aby boli poháňané zadné kolesá. Platforma je však prispôsobená na pohon predných kolies. Architektúra je ale flexibilná a technologické obmedzenia nemusia byť nevyhnutne brzdou rozšírenia portfólia elektromobilov Renaultu.

Volkswagen ID.Buzz GTX
Volkswagen ID.Buzz GTX | Zdroj: Tomáš Meňuš

Mohlo by vás zaujímať:

Platformy navrhnuté výlučne pre elektrické vozidlá prinášajú viacero výhod, ktoré umožňujú optimalizovať vnútorný priestor a z hľadiska dizajnu dávajú oveľa viac slobody. Nový Espace by tak mohol byť ďalším elektromobilom v ponuke, ktorý sa inšpiruje dizajnom svojho spaľovacieho menovca. Momentálne je takto v ponuke napríklad Renault 5, 4 či Twingo.

Aj keď sa možno zdá, že automobilka plánuje návrat všetkých spaľovacích modelov ako elektromobilov, takéto plány zatiaľ nepotvrdila, no je možné, že v budúcnosti pribudnú ďalšie.

Náš tip
Exkluzívne: Vyskúšali sme nové Porsche Taycan, ponúkne najrýchlejšie nabíjanie | Prvá jazda
11. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+