MojElektromobil

Pri hľadaní zaujímavých projektov zo sveta elektrických vozidiel netreba chodiť vôbec ďaleko. Stačí sa len poohliadnuť a človek zistí, že mnohé z nich majú priamo slovenské korene. 

Nájdeme tak firmu InoBat zameranú na výskum a vývoj batérií pre elektromobily, AgeVolt so svojimi nabíjacími stanicami alebo spoločnosť Voltia, ktorá dodávky so spaľovacím motorom mení na elektrické alternatívy. Trochu menej známou, no stále veľmi zaujímavou, je aj začínajúca slovenská firma Mobilyze.

Hľadajú miesta, kde sa oplatí budovať nabíjacie stanice

Mobilyze stojí za platformou, ktorá aktuálne ponúka plošné analýzy a analýzy cestnej siete z hľadiska potenciálu výstavby vysokorýchlostných nabíjacích staníc pre elektromobily.

Zjednodušene povedané, platforma na základe masívneho množstva dát analyzuje, kde presne sa oplatí umiestňovať nabíjacie stanice. Do budúcna pripravuje aj predikciu utilizácie nabíjacích staníc na ľubovoľnom mieste na svete, či predikciu ich obsadenosti.

Analýza potenciálu výstavby vysokorýchlostných nabíjacích staníc na cestnej sieti v Rakúsku | Zdroj: Mobilyze

Začínajúci, no s úspechmi

Napriek tomu, že ide o mladú firmu, vznikla v roku 2020, za sebou má už viacero významných úspechov. V minulosti zastupovala Slovensko v európskom kole súťaže PowerUp! od InnoEnergy, zúčastnila sa DMS akcelerátora, aktuálne je jedným z desiatich vybraných startupov v Baloise Mobility akcelerátore.

Spoločnosť bola doteraz aktívna najmä v Strednej Európe a nemecky hovoriacich krajinách. Medzi jej klientov patria spoločnosti ako ZSE, Kelag, či Shell, partnermi sú napríklad Eurowag, Sygic a Greeninfra. 

Chystaná expanzia

Už čoskoro sa jej pôsobnosť rozšíri na ďalšie trhy. Ako informovala prostredníctvom tlačovej správy, podarilo sa jej získať kapitál od investičného fondu Vision Ventures. 

Zabezpečené finančné prostriedky plánuje využiť práve na expanziu na nové trhy Západnej Európy, ako aj na ďalší rozvoj svojich projektov. Mobilyze konkrétne spomína trhy ako Holandsko, Nemecko, Francúzsko a Spojené kráľovstvo.

Náš tip
Nabíjanie elektromobilu doma – ako najrýchlejšie alebo najlacnejšie nabíjať | BLOG
21. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+