MojElektromobil

Slovenská spoločnosť Voltia pomáha firmám meniť ich vozové parky ľahkých úžitkových dodávok jazdiacich najmä na naftu a to zmenou na čistejšiu, elektrickú alternatívu. Hlavnými klientmi sú kuriérske, poštové a špedičné firmy v segmente tzv. „last mile delivery“, ktorým dnes ponúka zväčšené verzie Nissanu e-NV200.

História

Všetko sa to začalo pred ôsmimi rokmi, keď vtedajšia spoločnosť Greenway Operator začala ponúkať služby operatívneho leasingu. Klientom ponúkala úžitkové elektrické dodávky za mesačný „paušál“, podľa počtu najazdených kilometrov.

V tom čase vznikali prestavbou pôvodných dieselových Citroenov Jumper na elektrický pohon. V rôznych verziách sa ich vyrobilo 20 kusov a všetky jazdia dodnes.

V roku 2013 sa tento projekt rozšíril o prevádzkovateľa rýchlonabíjacích staníc s názvom Greenway infrastructure. Dnes je to samostatná spoločnosť.

Náš tip
GreenWay sa umiestnil v rebríčku dynamicky rastúcich spoločností Deloitte

Sesterská Voltia sa v súčasnosti úspešne venuje prestavbám dodávok Nissan e-NV200. Zvýšením kapacity nákladového priestoru týchto už elektrických dodávok dokazala výrazne zefektívniť naklady – namiesto dvoch áut totiž kapacitne postačí jedno. Tým sa vozidlo VOLTIA stalo cenovo najdostupnejším a najefektívnejším elektromobilom vo svojej kategórii a to v celej Európe.

Dodávky sa prestavujú v spolupráci s renomovanou spoločnosťou Hollen v trnavských závodoch.

Objem

Sériovo vyrábaný Nissan e-NV200 disponuje len 4,2 m³ nákladového priestoru a šofér sa navyše pri manipulácii s tovarom musel v ňom krčiť. Spoločnosť Voltia prišla s prestavbou, ktorá ponúka dve varianty zväčšenia nákladového priestoru a to na 6 alebo 8 m³.

Nissan eNV-200: Vľavo pred prestavbou, vpravo po prestavbe

Nákladový priestor tak narástol nielen do dĺžky, ale aj do výšky, čo ocenili hlavne samotní šoféri. Vnútorná výška nákladového priestoru po tejto konverzii je 1,9 metra.

Záujem zo zahraničia

V zahraničí, kde je trh s elektomobilmi viac rozvinutý, táto inovácia okamžite zaujala a objednávky na seba nenechali dlho čakať. Väčšina produkcie momentálne smeruje klientom do Francúzska, ďalej je to Anglicko, Nemecko, Rakúsko, Česká republika, Poľsko, Ukrajina a Holandsko.

Medzi významných zákazníkov patria spoločnosti Direct Parcel Distribution (DPD), francúzsky Chronopost (skupina LaPoste France), MenziesDistribution UK a DHL.

Na Slovensku je významným partnerom už spomínané DPD či Slovenska pošta.

Elektrické dodávky od Voltie v slovenskom DPD. Foto: Teraz.sk

Schválené Nissanom

„Elektromobil Voltia má Európsku homologizáciu, takže zákazník od nás spolu s autom obdrží všetky potrebné doklady pre bezproblémové prihlásenie v ktorejkoľvek krajine v rámci EÚ“, vysvetľuje Milan Bahna, Fleet Manager spoločnosti Voltia.

Konverzia Nissanu eNV200 bola navyše konzultovaná a odsúhlasená aj priamo Nissanom.

„Spoločnosť Nissan testovala náš Voltia VAN vo vývojovom centre v Barcelone a na základe pozitívnych výsledkov ponechala všetky záruky automobilky, pričom Voltia poskytuje navyše záruku na celú nadstavbu.“

Pred homologizáciou prešiel prvý prototyp viacerými technickými a konštrukčnými vylepšeniami zohľadňujúcimi servis, trvácnosť, technológiu výroby a montáže. Prerobený elektromobil prešiel takzvanou „zoštíhľovacou fázou“, kde konštruktéri znížili hmotnosť, aby mohli spevniť konštrukciu špeciálnymi rámami, navrhli výrobu laminátov, vylepšili konštrukciu dverí a tesnení.

Konverzii Nissanu eNV200 na Voltia VAN sa venuje rad špecialistov a technikov zo spoločnosti Hollen, ktorá zabezpečuje celú montáž. K radu inovatívnych riešení na celkové zefektívnenie využitia tejto konverzie Nissanu prispel aj fakt, že v priebehu minulého roka automobilka Nissan zvýšila kapacitu batérie z pôvodných 24kWh na 40kWh, čo predĺžilo dojazd na reálnych viac ako 200 kilometrov.

Kým na konci roka 2018 spoločnosť Voltia oslávila 150 vyrobených vozidiel, dnes už prekročili hranicu 200 kusov. Koncom minulého roka zároveň Voltia prijala objednávky na ďalších 300 kusov a v rokovaní sú ďalšie stovky ich elektrických dodávok.

Slovenskej Voltii prajeme veľa úspechov a ďalších objednávok.

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
Slovenské elektrobusy: Výrobca zo Spiša predáva do celej Európy
16. marca 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+