MojElektromobil

Slovenská vláda na rokovaní 11. januára 2024 schválila návrh investičnej pomoci pre Kia Slovakia. Pomoc v hodnote 29 950 000 eur bude realizovaná vo forme úľavy na dani z príjmov. V rámci realizácie investičného zámeru sa spoločnosť zaviaže k vynaloženiu oprávnených nákladov v hodnote 107 901 358 eur v období rokov 2024 až 2028, pričom musí zachovať 3 693 existujúcich pracovných miest.

„Ide o strategickú investíciu do slovenského automobilového priemyslu, ktorá zvýši jeho konkurencieschopnosť a výrazným spôsobom podporí transformáciu sektora smerom k elektromobilite. Za dôležité určite považujem aj udržanie vysoko kvalifikovaných pracovných miest v regióne a podporu celej dodávateľskej siete na Slovensku, ktorá je účastníkom tohto reťazca,“ povedala po rokovaní vlády ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Navýšenie výroby o 36 %

Cieľom investičného zámeru je rozšírenie kapacity existujúcej prevádzkarne, ktorá umožní výrobu dvoch nových elektrických modelov automobilov nižšej strednej triedy a tzv. SUV. Takmer celá produkcia bude určená na export. Investícia povedie k nárastu výroby až o 36 %.

Začatie výroby KIA plánuje v júni 2025 a dosiahnutie plnej plánovanej kapacity v decembri 2028. Podľa dokumentu chce na jednej výrobnej linke súbežne vyrábať elektromobily aj modely so spaľovacími motormi.

„KIA predstavuje pre Slovensko kľúčového investora. Táto investícia bude viesť nielen k transformácii závodu a jeho udržaniu na Slovensku, ale najmä k získaniu nových kompetencií v oblasti elektromobility,“ uzavrela po rokovaní vlády Denisa Saková.

Elektromobily doplnia výrobu

Spoločnosť KIA na Slovensku pôsobí od roku 2004. V roku 2006 bola spustená sériová výroba. Prevádzka v Tepličke nad Váhom je jediným výrobným závodom Kia v Európskej únii a v súčasnosti sa v nej vyrábajú modely Ceed, Ceed Sportswagon, ProCeed, XCeed a Sportage. Okrem modelov so spaľovacími motormi produkuje aj hybrid a plug-in hybrid verzie určitých modelov.

Pripomeňme si, že koncern Volkswagen v Bratislave koncom roka 2023 oficiálne spustil výrobu 4. generácie modelu ŠKODA Superb, ktorý bude dostupný aj ako plug-in hybrid. Veľké očakávania sú vkladané aj do závodu Volvo pri Košiciach. Ten má byť zameraný čisto na produkciu elektrických modelov. Zámer vyrábať elektromobily prednedávnom oznámil aj nitriansky Jaguar Land Rover.

11. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+