MojElektromobil

Už dlhé roky patrí Slovensko ku krajinám s najväčšou automobilovou výrobou na svete. Nebavíme sa však o počte vyrobených modelov(vedie Čína) ale o prepočítanej výrobe na jedného obyvateľa. Tu naša krajina jednoznačne vedie aj nad takým Nemeckom, informuje TASR.

Za prvenstvo Slovenska v tejto kategórii môže aj fakt, že na 1 000 obyvateľov prislúcha približne až 185 vyrobených automobilov. Pre príklad v Nemecku, ktoré je celosvetovo známe svojou výrobou pripadá na 1 000 obyvateľov “len” 46 kusov. S informáciou prišli ako prvý autori mesačníka VÚB banky, a to Zdenko Štefanides a Michal Lehuta. Predaje nových áut dosiahli svoje maximum už v rekordnom roku 2017, kam by s automobilky chceli dostať aj v blízkej budúcnosti.

Na Slovensku sa vyrába aj Porsche Cayenne | Foto: Porsche

Za to, že sa k tejto hodnote momentálne nepribližujeme môže napríklad rast cien, pomalý rast príjmov, zmeny spotrebiteľského správania ale aj rýchly rast čínskych automobiliek. Na Slovensku tak patrí automobilový priemysel k najväčším ťahačom našej ekonomiky, aj pretože zamestnáva priamo/nepriamo 261 000 zamestnancov. Môžeme tak povedať, že každý desiaty pracovník v našej krajine pracuje v automobilovom priemysle.

Slovensko s predajmi taktiež zaostáva

Na Slovensku a v jeho okolí sa predaje rovnako nepribližujú tým z roku 2017. Okrem vyššie spomenutých faktorov za to môže dokonca aj inflácia, vojna na Ukrajine, úrokové sadzby či energetická kríza a nedostatok čipov. Práve tie sú veľmi dôležité pri výrobe automobilov.

“Polovodiče sú kľúčovou súčasťou modernej elektroniky v automobiloch a ich nedostatok spôsobil obmedzenia vo výrobe a dodávkach nových vozidiel. Vlani podobne ako v minulých rokoch slovenské automobilky vyrobili ‘len’ okolo jedného milióna vozidiel a podobný počet začiatkom roka očakávali aj na tento rok. V roku 2022 vyrobili o päť percent menej vozidiel ako predvlani, keď zas tento počet medziročne narástol o štyri percentá voči roku 2020.”

Zdenko Štefanides a Michal Lehuta, VÚB banka

To, kedy sa vrátia predaje do normálu zatiaľ odhadnúť nevieme. Postupne sa však dostáva do popredia elektrifikácia dopravy, čo taktiež ovplyvňuje používateľské rozhodovanie.

Náš tip
Prehľad najzaujímavejších tém týždňa z oblasti elektromobility (32/2023)
14. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+