MojElektromobil

Na Slovensku do roku 2025 pribudne ďalších 52 nabíjacích bodov v 11 lokalitách. Umiestnené budú v blízkosti transeurópskej dopravnej siete, známej aj pod skratkou TEN-T. Výstavbu má zastrešovať OMV Petrom, ktorá patrí do skupiny najväčšieho producenta ropy a plynu v juhovýchodnej Európe, OMV. Ako informuje v tlačovej správe, nabíjacie stanice umiestnené na Slovensku sú len časťou z celého projektu.

Spoločnosť v strednej a juhovýchodnej Európe vybuduje celkovo 400 nabíjacích bodov. Najväčší diel, 328 nabíjacích bodov na 80 lokalitách, sa ujde Rumunsku. Nasleduje 52 nabíjacích bodov pre Slovensko a zvyšných 28 nabíjacích bodov pokryje 7 lokalít v Maďarsku. Vo všetkých prípadoch má ísť o nabíjacie body s výkonom 150 kW.

Celkové náklady na Projekt pre rozšírenie nabíjacej infraštruktúry boli vyčíslené na 40 miliónov €. Niečo vyše 15 miliónov € z toho pokryje priamo Európska únia cez Nástroj na prepájanie Európy (CEF). Približne polovicu má OMV zabezpečiť z vlastných zdrojov a 5 miliónov € pokryje úver od rumunskej banky Banca Comerciala Romana (BCR).

OMV nie je prvým “ropným gigantom”, ktorý svoju pozornosť upiera na elektromobilitu. Napríklad v rámci strategického partnerstva medzi automobilkou Volkswagen a spoločnosťou BP (British Petroleum) má v Európe vyrásť až 8000 nových nabíjacích staníc pre elektromobily.

Nejde o žiaden náhly výstrelok. BP v Spojenom kráľovstve prevádzkuje sieť nabíjacích staníc pre elektromobilov pod názvom BP Pulse, pod ktorú spadá viac ako 11 000 nabíjacích bodov. Shell zase v roku 2017 kúpil firmu NewMotion, ktorá prevádzkuje viac ako 30 000 nabíjacích staníc po celej Európe. V roku 2021 nadviazal spoluprácu s čínskou značkou NIO s cieľom vybudovať obslužné stanice na okamžitú výmenu batérií.

Náš tip
Marža z nabíjacích staníc dýcha na chrbát čerpačkám. Zlom sa blíži, tvrdí ropný koncern
4. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+