MojElektromobil

Čínska spoločnosť Greater Bay Technology, ktorá patrí pod Guangzhou Automobile Group, prichádza s novým riešením batérií. Najväčšou špecialitou má byť dojazd, ktorý by nemal strácať kilometre ani pri chladnom počasí, informuje InsideEVs.

Nové batérie Phoenix sľubujú izolačné materiály, ktoré dokážu zahriať batériu z – 20°C na 25°C za menej ako 5 minút. Podľa zástupcov spoločnosti sa batéria správa úplne identicky s tými dnešnými, no dokáže sa nabiť už aj za menej ako 6 minút. Práve to by predstavovalo priblíženie sa klasickým automobilom s ich tankovaním pohonných hmôt.

Hlavným cieľom spoločnosti je zníženie nabíjacích časov, zlepšenie celkového dojazdu a zachovanie bezpečnosti batérií. Spoločnosť Greater Bay Technology sa stala jednou z mála firiem v tejto oblasti, ktorých hodnota sa vyšplhala nad 1 miliardu dolárov za menej ako 2 roky. Už prvé generácie ich batérií zaznamenali úspech, a to najmä vďaka krátkym nabíjacím časom.

Tie sa pohybujú na úrovni tankovania pohonných hmôt, a teda 0-80 % nabijete už za 8 minút. To zaujalo aj viaceré automobilky. Množstvo z nich spoločnosť ohľadom dodávania batérií už stihlo kontaktovať. Zaujímajú ich najmä tie, ktoré dokáže poskytnúť až 1 000 km dojazd na jedno nabitie.

greater battery
Batéria spoločnosti Greater Bay Technology | Zdroj: ArenaEV

Štúdia spoločnosti hovorí o 35 %, ako o hodnote, ktorú môžu elektromobily stratiť zo svojej kapacity pri chlade a mrazoch. Záleží však na výrobcovi elektromobilu, a tiež na výrobcovi batérií. Niektoré automobilky ako napríklad Tesla zavádzajú do svojich vozidiel tepelné čerpadlá, ktoré už pred jazdou dokážu batériu zahriať na prevádzkovú teplotu. To zabezpečí priblíženie sa k papierovému dojazdu vozidiel.

Ktoré automobilky po novom type batérií siahnu zatiaľ ostáva otázne. Je však celkom pravdepodobné, že práve batérie od tejto spoločnosti dokážu urobiť dieru na trhu a priblížiť tak elektromobilitu k širšiemu publiku.

Náš tip
Elektromobil Roka 2023 powered by ČSOB Leasing: Hlasujte a vyhrajte KIA EV6!
8. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+